Czteroliterowe wyrazy na literę "A"

Poniższa lista to wszystkie 4-literowe wyrazy i czteroliterowe słowa, czyli tak zwane czteroliterówki, na literę "A". W su­mie zna­leź­li­śmy ich 259.

Czteroliterówki na literę A

abak

abat

abba

abbą

abbę

abbo

abby

abst

abym

abyś

acan

acań

acha

achy

acie

acyl

adaś

adat

adiu

adze

afer

afro

afta

aftą

aftę

afto

afty

agad

agam

agap

agar

agat

agaw

agem

agfa

agfą

agfę

agfo

agfy

agia

agio

agiu

agom

agon

agor

agów

ahoj

aids

aigu

ajer

akań

akar

akia

akią

akie

akię

akii

akij

akio

akme

akra

akry

akta

aktu

akty

akut

akyn

alax

alba

albą

albę

albo

alby

alce

alda

aldy

alef

alei

alej

ależ

alfa

alfą

alfę

alfo

alfy

alga

algą

algę

algi

algo

alii

alij

alim

alit

alka

alką

alkę

alki

alko

alla

alni

aloe

aloi

alom

alon

aloz

alpa

alpy

alta

altu

alty

ałun

amba

ambo

ambr

ambu

ameb

amen

amfa

amfą

amfę

amfo

amfy

amia

amią

amic

amid

amie

amię

amig

amii

amij

amin

amio

amok

amol

amon

amor

amur

amyl

anch

anim

ankh

anno

anoa

anod

ansa

ansą

anse

ansę

anso

ansy

anta

antą

antę

anto

anty

anus

anyż

aort

apel

apis

apla

aplą

aple

aplę

apli

aplo

arab

arak

arat

arba

arbą

arbę

arbo

arby

arce

arco

ardo

arek

arem

aren

arfa

arfą

arfę

arfo

arfy

aria

arią

arie

arię

arii

ario

arka

arką

arkę

arki

arko

arna

arni

arom

aron

arów

arsa

arsą

arsę

arso

arsy

arui

aryj

aryk

aryl

arze

asan

asań

asas

asem

asie

asom

asów

astm

astr

atak

atar

atem

atol

atom

atów

atut

audi

aula

aulą

aule

aulę

auli

aulo

aułu

auły

aura

aurą

aurę

auro

aury

auta

auto

autu

auty

awal

awen

awiz

azot

azyl

azym

azyn

ażby

ażia

ażio

ażiu

ażur

To już wszy­stkie czteroliterówki na A. W su­mie zna­leź­li­śmy tyle ta­kich 4-litero­wych słów za­czy­na­ją­cych się na li­te­rę "A": 259.

LITERA A

A to pierwsza litera alfabetu łacińskiego i alfabetów na nim opartych, w tym alfabetu polskiego. Oznacza zwykle w danym języku samogłoskę otwartą, np. [a] lub [ɑ]. Pochodząca od fenickiej litery 'ālep, wymawianej przy szerokim otwarciu jamy ustnej i niskim położeniu języka, do alfabetu łacińskiego przeszła poprzez alfabet grecki, w którym występuje jako litera α (alfa).

Alfabet

Alfabet to najpopularniejszy system zapisywania mowy, którego nazwa pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alfa i beta. Jest to fonetyczny system pisma, w którym każdy znak (zwany literą) odpowiada zasadniczo jednemu dźwiękowi – głosce (samogłosce lub spółgłosce). W tym rozumieniu alfabety są różne, gdy ich zasadnicze zestawy liter różnią się krojem pomiędzy sobą, np. alfabet grecki, alfabet łaciński i alfabet cyrylicki są różne, a alfabet polski i alfabet niemiecki są tylko wariantami alfabetu łacińskiego. To rozumienie terminu "alfabet" jest równoznaczne z terminem "pismo" (np. pismo łacińskie = alfabet łaciński). W takim rozumieniu alfabet odróżnia się zarówno od pism niefonetycznych (ideograficznych lub mieszanych), jak i od innych typów pism fonetycznych (jak: abdżad, abugida i sylabariusz). Te pozostałe rodzaje pism fonetycznych, również niekiedy bywają nazywane alfabetami, co nie jest całkiem poprawne. Alfabetem na przykład nie jest pismo ideograficzne lub pismo złożone, (np. pismo chińskie, czy też hieroglify) ani pismo sylabyczne (np. pismo japońskie).
Alfabety dzielą się na:

  • linearne (każda następna litera w słowie zapisywana jest w jednej linii z literą poprzedzającą; jak w alfabecie łacińskim),
  • nielinearne (samodzielne litery, składające się na jedną sylabę, układane są w grupy tworzące kwadraty, a dopiero sylaby zapisywane są w jednej linii, jedna po drugiej; jedynym żywym przykładem jest alfabet koreański czyli hangul).

Alfabety dzielą się też na dwuszeregowe i jednoszeregowe, ze względu na to, czy posiadają systemy małych i wielkich liter (np. alfabet łaciński, grecki, cyrylicki i ormiański) czy też tylko jeden system liter (np. alfabet gruziński, koreański, syryjski, koptyjski, gocki, runiczny i inne alfabety historyczne, dziś martwe).
Alfabet narodowy to zestaw liter i innych, uzupełniających znaków pisma, używany dla danego języka lub narodu, ułożony w tradycyjnym, ustalonym porządku. W tym rozumieniu alfabety są różne, choć stanowią warianty narodowe tego samego pisma alfabetycznego, gdy posiadają własne, odrębne znaki, np. alfabet polski różni się od alfabetu niemieckiego, gdyż (zasadniczo) nie używa liter v i q, oraz wcale nie używa liter ä, ö i ß, a za to używa liter ą, ł i ź, których nie używa alfabet niemiecki. Natomiast alfabet angielski nie różni się od poklasycznego alfabetu łacińskiego, gdyż (zasadniczo) używa tylko tych samych 26 liter. W tym sensie mówi się, że alfabety to zamknięte systemy pisma – liczba występujących w nich znaków zmienia się bardzo rzadko, a zmiany (dodanie znaków, usunięcie znaków) prowadzą do powstania nowego alfabetu. Z licznymi alfabetami narodowymi mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku pisma łacińskiego i pisma cyrylickiego (cyrylicy).
Podobnie terminem "alfabet" określa się inne sposoby przekazywania informacji na odległość, nie będące systemami pisma:

  • flagowy,
  • semaforowy,
  • Morse'a,
  • palcowy.

Alfabet polski, zwany dawniej: abecadło to alfabet używany do zapisu języka polskiego. Oparty jest on na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 32 liter (dużych i małych), w tym z sześciu liter ze znakami diaktrycznymi - czyli tak zwanych "polskich liter" używanych wyłacznie w języku polskim.

a ą b c ć d e ę f g h i j k l ł m n ń o ó p r s ś t u w y z ź ż
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż

Oficjalnie litery z alfabetu łacińskiego: Q, V i X nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu, gdyż w polskim słowotwórstwie nie ma potrzeby ich stosowania. Występują one tylko w wyrazach pochodzenia obcego, czyli zapożyczonych. Rada Języka Polskiego uzasadnia, iż brzmienie wszystkich, nawet nowo wymyślanych, wyrazów w języku polskim da się zapisać zgodnie z regułami polskiej ortografii tylko za pomocą 32 liter, bez użycia liter X, V i Q. Niemniej, te trzy łacińskie litery towarzyszą językowi polskiemu w wyrazach obcych i obcojęzycznych, przekształcając się zazwyczaj w litery polskiego alfabetu w miarę powszednienia stosowania wyrazów zawierających te litery.

Ciekawostka: Zdanie "Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag." zawiera wszystkie litery polskiego alfabetu, każdą dokładnie raz.

Poniżej zaprezentowano statystyczną, procentową częstotliwość występowania poszczególnych liter w języku polskim:

aąbcćde
8,91%0,99%1,47%3,96%0,40%3,25%7,66%
ęfghijk
1,11%0,30%1,42%1,08%8,21%2,28%3,51%
lłmnńoó
2,10%1,82%2,80%5,52%0,20%7,75%0,85%
pqrsśtu
3,13%0,14%4,69%4,32%0,66%3,98%2,50%
vwxyzźż
0,04%4,65%0,02%3,76%5,64%0,06%0,83%

Jak widać z zestawienia, najczęściej używaną literą w języku polskim jest litera "a", natomiast najrzadszą jest litera "x".


Opracownie własne na podstawie materiałów w:
http://pl.wikipedia.org

Poleć nas znajomym:

POLSKI-SŁOWNIK.pl

© 2014 - 2022

x