Czteroliterówki na G

Czteroliterowe wyrazy na literę "G"

Poniższa lista to wszystkie 4-literowe wyrazy i czteroliterowe słowa, czyli tak zwane czteroliterówki, na literę "G". W su­mie zna­leź­li­śmy ich 353.

Czteroliterówki na literę G

gabr

gacą

gacę

gach

gaci

gacz

gada

gadu

gady

gafa

gafą

gafę

gafo

gafu

gafy

gaga

gagi

gagu

gaić

gaik

gaił

gaio

gaja

gają

gajd

gaje

gaję

gajo

gaju

gala

galą

gale

galę

gali

galo

galu

gała

gałą

gałę

gało

gały

gama

gamą

gamb

gamę

gamm

gamo

gamy

gana

ganc

gang

gani

gany

gaon

gapa

gapą

gapć

gapę

gapi

gapo

gapy

gara

garą

garb

gard

garę

garn

garo

gary

gasi

gasł

gath

gaur

gaus

gawr

gaya

gaye

gayu

gaza

gazą

gazę

gazo

gazu

gazy

gaża

gażą

gaże

gażę

gażo

gaży

gbur

gder

gdul

gduł

gdyż

geek

gees

geez

geja

geje

geju

gema

gemm

gemy

genu

geny

geod

gest

geta

getr

gett

geza

gezą

gezę

gezo

gezy

gęba

gębą

gębę

gębo

gęby

gęga

gęgi

gęgu

gęsi

gęśl

ghat

ghee

giąć

giął

giba

gicz

gida

gidy

gier

giez

gięć

gifa

gify

giga

gigą

gigę

gigi

gigo

gigu

giki

giku

gila

gild

gile

gili

gilu

gilz

gimp

giną

ginę

ginu

giny

gips

gira

girą

girę

giro

giry

gita

gity

glac

glam

glan

glap

gleb

glee

glei

glej

ględ

glia

glią

glie

glię

glif

glii

glij

glik

glin

glio

glit

glob

glon

glos

glut

głaz

głąb

głos

głoś

głód

głóg

głów

głup

głuż

gmin

gnać

gnaj

gnał

gnam

gnań

gnat

gnąc

gnet

gnęb

gnić

gnid

gnie

gnij

gnił

gnoi

gnom

gnoz

gnój

gnyk

gnyp

gody

gofr

goić

goił

goim

goja

goją

goje

goję

goju

gola

golą

gole

golę

golf

goli

golu

goła

gołą

gołd

gołe

goło

goły

gong

goni

gont

gonu

gony

gorą

gore

gorę

gorg

gors

gość

goud

gódź

góra

górą

górę

góro

góry

grab

grac

grać

grad

graf

grai

graj

grał

gram

gran

grań

grap

grat

grąd

grąz

grąż

grei

grej

grek

gren

gres

greż

gril

grog

grom

gron

groń

gros

grot

groź

grób

gród

gróz

gróź

grud

grul

grum

grup

gruz

gryf

gryk

gryp

grys

gryz

gryź

grze

guan

guaw

gubi

guff

guir

gula

gulą

gule

gulę

guli

gulo

gulu

guma

gumą

gumę

gumo

gumy

guni

gurb

gurd

gurt

guru

gury

gust

gutt

guza

guzy

gwar

gwer

gyyz

gzeł

gzem

gzić

gzie

gzij

gzik

gził

gzła

gzło

gzłu

gzom

gzów

gzub

gźle

gżąc

gżeń

To już wszy­stkie czteroliterówki na G. W su­mie zna­leź­li­śmy tyle ta­kich 4-litero­wych słów za­czy­na­ją­cych się na li­te­rę "G": 353.

LITERA G

G jest siódmą literą alfabetu łacińskiego, dziesiątą literą alfabetu polskiego.
Wywodzi się z greckiej litery gamma (Γ). Pojawiła się w łacinie klasycznej w IV wieku p.n.e. – wcześniej do oznaczania głoski [ɡ], tak jak [k] używano tej samej litery C. Dodanie do znaku C kreski umożliwiającej powstanie litery G przypisuje się Appiuszowi Klaudiuszowi Cenzorowi (312 r. p.n.e.). Współcześnie używana jest najczęściej do oznaczania głoski [ɡ], ale przed e lub i może też oznaczać np. [ʤ], [ʒ], [x] lub [h].

Alfabet

Alfabet to najpopularniejszy system zapisywania mowy, którego nazwa pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alfa i beta. Jest to fonetyczny system pisma, w którym każdy znak (zwany literą) odpowiada zasadniczo jednemu dźwiękowi – głosce (samogłosce lub spółgłosce). W tym rozumieniu alfabety są różne, gdy ich zasadnicze zestawy liter różnią się krojem pomiędzy sobą, np. alfabet grecki, alfabet łaciński i alfabet cyrylicki są różne, a alfabet polski i alfabet niemiecki są tylko wariantami alfabetu łacińskiego. To rozumienie terminu "alfabet" jest równoznaczne z terminem "pismo" (np. pismo łacińskie = alfabet łaciński). W takim rozumieniu alfabet odróżnia się zarówno od pism niefonetycznych (ideograficznych lub mieszanych), jak i od innych typów pism fonetycznych (jak: abdżad, abugida i sylabariusz). Te pozostałe rodzaje pism fonetycznych, również niekiedy bywają nazywane alfabetami, co nie jest całkiem poprawne. Alfabetem na przykład nie jest pismo ideograficzne lub pismo złożone, (np. pismo chińskie, czy też hieroglify) ani pismo sylabyczne (np. pismo japońskie).
Alfabety dzielą się na:

  • linearne (każda następna litera w słowie zapisywana jest w jednej linii z literą poprzedzającą; jak w alfabecie łacińskim),
  • nielinearne (samodzielne litery, składające się na jedną sylabę, układane są w grupy tworzące kwadraty, a dopiero sylaby zapisywane są w jednej linii, jedna po drugiej; jedynym żywym przykładem jest alfabet koreański czyli hangul).

Alfabety dzielą się też na dwuszeregowe i jednoszeregowe, ze względu na to, czy posiadają systemy małych i wielkich liter (np. alfabet łaciński, grecki, cyrylicki i ormiański) czy też tylko jeden system liter (np. alfabet gruziński, koreański, syryjski, koptyjski, gocki, runiczny i inne alfabety historyczne, dziś martwe).
Alfabet narodowy to zestaw liter i innych, uzupełniających znaków pisma, używany dla danego języka lub narodu, ułożony w tradycyjnym, ustalonym porządku. W tym rozumieniu alfabety są różne, choć stanowią warianty narodowe tego samego pisma alfabetycznego, gdy posiadają własne, odrębne znaki, np. alfabet polski różni się od alfabetu niemieckiego, gdyż (zasadniczo) nie używa liter v i q, oraz wcale nie używa liter ä, ö i ß, a za to używa liter ą, ł i ź, których nie używa alfabet niemiecki. Natomiast alfabet angielski nie różni się od poklasycznego alfabetu łacińskiego, gdyż (zasadniczo) używa tylko tych samych 26 liter. W tym sensie mówi się, że alfabety to zamknięte systemy pisma – liczba występujących w nich znaków zmienia się bardzo rzadko, a zmiany (dodanie znaków, usunięcie znaków) prowadzą do powstania nowego alfabetu. Z licznymi alfabetami narodowymi mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku pisma łacińskiego i pisma cyrylickiego (cyrylicy).
Podobnie terminem "alfabet" określa się inne sposoby przekazywania informacji na odległość, nie będące systemami pisma:

  • flagowy,
  • semaforowy,
  • Morse'a,
  • palcowy.

Alfabet polski, zwany dawniej: abecadło to alfabet używany do zapisu języka polskiego. Oparty jest on na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 32 liter (dużych i małych), w tym z sześciu liter ze znakami diaktrycznymi - czyli tak zwanych "polskich liter" używanych wyłacznie w języku polskim.

a ą b c ć d e ę f g h i j k l ł m n ń o ó p r s ś t u w y z ź ż
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż

Oficjalnie litery z alfabetu łacińskiego: Q, V i X nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu, gdyż w polskim słowotwórstwie nie ma potrzeby ich stosowania. Występują one tylko w wyrazach pochodzenia obcego, czyli zapożyczonych. Rada Języka Polskiego uzasadnia, iż brzmienie wszystkich, nawet nowo wymyślanych, wyrazów w języku polskim da się zapisać zgodnie z regułami polskiej ortografii tylko za pomocą 32 liter, bez użycia liter X, V i Q. Niemniej, te trzy łacińskie litery towarzyszą językowi polskiemu w wyrazach obcych i obcojęzycznych, przekształcając się zazwyczaj w litery polskiego alfabetu w miarę powszednienia stosowania wyrazów zawierających te litery.

Ciekawostka: Zdanie "Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag." zawiera wszystkie litery polskiego alfabetu, każdą dokładnie raz.

Poniżej zaprezentowano statystyczną, procentową częstotliwość występowania poszczególnych liter w języku polskim:

aąbcćde
8,91%0,99%1,47%3,96%0,40%3,25%7,66%
ęfghijk
1,11%0,30%1,42%1,08%8,21%2,28%3,51%
lłmnńoó
2,10%1,82%2,80%5,52%0,20%7,75%0,85%
pqrsśtu
3,13%0,14%4,69%4,32%0,66%3,98%2,50%
vwxyzźż
0,04%4,65%0,02%3,76%5,64%0,06%0,83%

Jak widać z zestawienia, najczęściej używaną literą w języku polskim jest litera "a", natomiast najrzadszą jest litera "x".


Opracownie własne na podstawie materiałów w:
http://pl.wikipedia.org

Quantcast