Czteroliterówki na J

Czteroliterowe wyrazy na literę "J"

Poniższa lista to wszystkie 4-literowe wyrazy i czteroliterowe słowa, czyli tak zwane czteroliterówki, na literę "J". W su­mie zna­leź­li­śmy ich 190.

Czteroliterówki na literę J

jabc

jace

jack

jacy

jada

jadą

jadę

jadł

jadu

jady

jadź

jaga

jagą

jagę

jagi

jago

jaja

jaje

jajo

jaju

jaka

jaką

jakę

jaki

jako

jaku

jale

jama

jamą

jamb

jamę

jamo

jams

jamu

jamy

jang

japa

japą

japę

japo

japs

japy

jara

jarą

jard

jare

jarl

jaru

jary

jarz

jass

jata

jatą

jatę

jato

jaty

jawa

jawą

jawę

jawi

jawo

jawu

jawy

jazd

jazi

jazu

jazy

jazz

jaźń

jąka

jedz

jedź

jeep

jego

jemu

jemy

jena

jeną

jenę

jeno

jeny

jeon

jera

jeru

jery

jest

jesz

jeść

jeti

jetu

jety

jeża

jeżą

jeże

jeżę

jeżu

jeży

jęci

jęcz

jędz

jęki

jęku

jęli

jęła

jęło

jęły

jęta

jętą

jęte

jętę

jęto

jęty

jiao

jiga

jigi

jigu

jive

jodu

jody

joga

jogą

jogę

jogi

jogo

jogu

joja

jojo

joju

jola

jolą

jole

jolę

joli

jolo

jolu

joni

jonu

jony

joru

jory

jota

jotą

jotę

joto

joty

juan

juce

juch

jucz

judo

judź

juga

jugą

jugę

jugi

jugo

juka

juką

jukę

juki

jukk

juko

juku

juma

jumą

jumę

jumo

jumy

juna

jung

junt

juny

jura

jurą

jurę

juro

jurt

jury

jusa

jusu

jusy

juta

jutą

jutę

juto

jutr

jutu

juty

juzu

juzy

To już wszy­stkie czteroliterówki na J. W su­mie zna­leź­li­śmy tyle ta­kich 4-litero­wych słów za­czy­na­ją­cych się na li­te­rę "J": 190.

LITERA J

J to dziesiąta litera alfabetu łacińskiego, trzynasta litera alfabetu polskiego.
Pierwotnie była jedynie wariantem graficznym litery I. W pisowni polskiej służy głównie do zapisu półsamogłoski przedniej /j/ (niesylabicznego i).
Współcześnie jest używana do oznaczania głoski:

  • /j/ w językach słowiańskich, bałtyckich, uralskich oraz w językach germańskich (oprócz angielskiego, scots oraz luksemburskiego), a także w języku włoskim i esperanto
  • /x/ lub /h/ w języku hiszpańskim
  • /ʒ/ w języku francuskim, portugalskim, rumuńskim, tureckim, azerskim i tatarskim
  • /ʤ/ w języku angielskim, indonezyjskim, malajskim i niektórych językach afrykańskich
  • /ɟ/ w różnych językach afrykańskich
  • /t/ w języku Kiowa

Litery j używa się też w oficjalnych transkrypcjach z języków azjatyckich:

  • głoski /ʨ/ w języku chińskim mandaryńskim w transkrypcji pinyin
  • głoski /j/ w języku kantońskim w transkrypcji jyutping
  • głoski /ʥ/ w języku japońskim w transkrypcji Hepburna
  • głosek /ʨ/ i /ʥ/ w języku koreańskim w różnych metodach transkrypcji

Alfabet

Alfabet to najpopularniejszy system zapisywania mowy, którego nazwa pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alfa i beta. Jest to fonetyczny system pisma, w którym każdy znak (zwany literą) odpowiada zasadniczo jednemu dźwiękowi – głosce (samogłosce lub spółgłosce). W tym rozumieniu alfabety są różne, gdy ich zasadnicze zestawy liter różnią się krojem pomiędzy sobą, np. alfabet grecki, alfabet łaciński i alfabet cyrylicki są różne, a alfabet polski i alfabet niemiecki są tylko wariantami alfabetu łacińskiego. To rozumienie terminu "alfabet" jest równoznaczne z terminem "pismo" (np. pismo łacińskie = alfabet łaciński). W takim rozumieniu alfabet odróżnia się zarówno od pism niefonetycznych (ideograficznych lub mieszanych), jak i od innych typów pism fonetycznych (jak: abdżad, abugida i sylabariusz). Te pozostałe rodzaje pism fonetycznych, również niekiedy bywają nazywane alfabetami, co nie jest całkiem poprawne. Alfabetem na przykład nie jest pismo ideograficzne lub pismo złożone, (np. pismo chińskie, czy też hieroglify) ani pismo sylabyczne (np. pismo japońskie).
Alfabety dzielą się na:

  • linearne (każda następna litera w słowie zapisywana jest w jednej linii z literą poprzedzającą; jak w alfabecie łacińskim),
  • nielinearne (samodzielne litery, składające się na jedną sylabę, układane są w grupy tworzące kwadraty, a dopiero sylaby zapisywane są w jednej linii, jedna po drugiej; jedynym żywym przykładem jest alfabet koreański czyli hangul).

Alfabety dzielą się też na dwuszeregowe i jednoszeregowe, ze względu na to, czy posiadają systemy małych i wielkich liter (np. alfabet łaciński, grecki, cyrylicki i ormiański) czy też tylko jeden system liter (np. alfabet gruziński, koreański, syryjski, koptyjski, gocki, runiczny i inne alfabety historyczne, dziś martwe).
Alfabet narodowy to zestaw liter i innych, uzupełniających znaków pisma, używany dla danego języka lub narodu, ułożony w tradycyjnym, ustalonym porządku. W tym rozumieniu alfabety są różne, choć stanowią warianty narodowe tego samego pisma alfabetycznego, gdy posiadają własne, odrębne znaki, np. alfabet polski różni się od alfabetu niemieckiego, gdyż (zasadniczo) nie używa liter v i q, oraz wcale nie używa liter ä, ö i ß, a za to używa liter ą, ł i ź, których nie używa alfabet niemiecki. Natomiast alfabet angielski nie różni się od poklasycznego alfabetu łacińskiego, gdyż (zasadniczo) używa tylko tych samych 26 liter. W tym sensie mówi się, że alfabety to zamknięte systemy pisma – liczba występujących w nich znaków zmienia się bardzo rzadko, a zmiany (dodanie znaków, usunięcie znaków) prowadzą do powstania nowego alfabetu. Z licznymi alfabetami narodowymi mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku pisma łacińskiego i pisma cyrylickiego (cyrylicy).
Podobnie terminem "alfabet" określa się inne sposoby przekazywania informacji na odległość, nie będące systemami pisma:

  • flagowy,
  • semaforowy,
  • Morse'a,
  • palcowy.

Alfabet polski, zwany dawniej: abecadło to alfabet używany do zapisu języka polskiego. Oparty jest on na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 32 liter (dużych i małych), w tym z sześciu liter ze znakami diaktrycznymi - czyli tak zwanych "polskich liter" używanych wyłacznie w języku polskim.

a ą b c ć d e ę f g h i j k l ł m n ń o ó p r s ś t u w y z ź ż
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż

Oficjalnie litery z alfabetu łacińskiego: Q, V i X nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu, gdyż w polskim słowotwórstwie nie ma potrzeby ich stosowania. Występują one tylko w wyrazach pochodzenia obcego, czyli zapożyczonych. Rada Języka Polskiego uzasadnia, iż brzmienie wszystkich, nawet nowo wymyślanych, wyrazów w języku polskim da się zapisać zgodnie z regułami polskiej ortografii tylko za pomocą 32 liter, bez użycia liter X, V i Q. Niemniej, te trzy łacińskie litery towarzyszą językowi polskiemu w wyrazach obcych i obcojęzycznych, przekształcając się zazwyczaj w litery polskiego alfabetu w miarę powszednienia stosowania wyrazów zawierających te litery.

Ciekawostka: Zdanie "Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag." zawiera wszystkie litery polskiego alfabetu, każdą dokładnie raz.

Poniżej zaprezentowano statystyczną, procentową częstotliwość występowania poszczególnych liter w języku polskim:

aąbcćde
8,91%0,99%1,47%3,96%0,40%3,25%7,66%
ęfghijk
1,11%0,30%1,42%1,08%8,21%2,28%3,51%
lłmnńoó
2,10%1,82%2,80%5,52%0,20%7,75%0,85%
pqrsśtu
3,13%0,14%4,69%4,32%0,66%3,98%2,50%
vwxyzźż
0,04%4,65%0,02%3,76%5,64%0,06%0,83%

Jak widać z zestawienia, najczęściej używaną literą w języku polskim jest litera "a", natomiast najrzadszą jest litera "x".


Opracownie własne na podstawie materiałów w:
http://pl.wikipedia.org

Quantcast