Czteroliterówki na Z

Czteroliterowe wyrazy na literę "Z"

Poniższa lista to wszystkie 4-literowe wyrazy i czteroliterowe słowa, czyli tak zwane czteroliterówki, na literę "Z". W su­mie zna­leź­li­śmy ich 264.

Czteroliterówki na literę Z

zacz

zaćm

zada

zadr

zadu

zady

zafr

zair

zajd

zali

zasp

zaum

zbaw

zbić

zbij

zbił

zbir

zbój

zbór

zbóż

zbuk

zbyć

zbył

zbyt

zdać

zdaj

zdał

zdam

zdań

zdąż

zdeb

zdoi

zdób

zdój

zdun

zduś

zdyb

zebr

zebu

zecy

zeka

zeki

zeku

zele

zeli

zenu

zeny

zenz

zera

zero

zeru

zerw

zeta

zety

zeus

zewu

zewy

zeza

zezy

zęba

zębu

zęby

zęza

zęzą

zęzę

zęzo

zęzy

zgag

zgań

zgap

zgar

zgaś

zgiń

zgna

zgoi

zgol

zgon

zgoń

zgód

zgój

zgól

zgra

zgub

ziać

ziaj

ział

ziań

ziąb

ziej

ziem

zień

ziet

ziew

zięb

zięć

zikr

zile

ziła

ziły

zima

zimą

zimę

zimn

zimo

zimy

zina

zinu

ziny

zioń

ziół

zipa

zipy

zisa

zisy

ziść

zjaw

zjeb

zjem

zjeż

zlać

zlał

zlań

zląc

zlec

zleć

zlej

zlep

zlew

zleź

zleż

zliś

zliż

zlot

zład

złai

złaj

złam

złap

złaś

złaz

złaź

złej

złem

złoć

złoi

złom

złot

złóg

złój

złów

złóż

złud

złup

złym

zmam

zmaz

zmaż

zmąć

zmor

zmóc

zmór

zmów

zmóż

zmuś

zmyć

zmyj

zmyl

zmył

zmyw

znać

znad

znaj

znak

znal

znał

znam

znań

znęć

zniż

znoi

znos

znoś

znój

znów

znuż

zocz

zoil

zole

zoli

zolu

zołz

zona

zoną

zond

zonę

zono

zony

zoom

zorb

zorz

zórz

zrań

zraz

zraź

zrąb

zręb

zroś

zrób

zruć

zryć

zryj

zrył

zryp

zryw

zsuń

zsuw

zsyp

zuch

zulu

zupa

zupą

zupę

zupo

zupy

zwab

zwać

zwad

zwal

zwał

zwań

zważ

zwąc

zwem

zwęź

zwić

zwid

zwie

zwij

zwił

zwiń

zwis

zwom

zwoź

zwód

zwój

zwór

zwów

zwóź

zyga

zysa

zysk

zysy

zzuć

zzuj

zzuł

zżąć

zżął

zżęć

zżuć

zżuj

zżuł

zżyć

zżyj

zżył

To już wszy­stkie czteroliterówki na Z. W su­mie zna­leź­li­śmy tyle ta­kich 4-litero­wych słów za­czy­na­ją­cych się na li­te­rę "Z": 264.

LITERA Z

Z jest dwudziestą szóstą literą alfabetu łacińskiego, trzydziestą literą alfabetu polskiego. Litera ta pochodzi od fenickiej (północno-zachodnio-semickiej) litery zaîn, poprzez grecką literę ζ (dzeta, zeta). W języku polskim oznacza spółgłoskę przedniojęzykowo-zębową, szczelinową, dźwięczną [z̪], w języku niemieckim [ʦ], a w hiszpańskim [θ].

Alfabet

Alfabet to najpopularniejszy system zapisywania mowy, którego nazwa pochodzi od starogreckich nazw pierwszych liter alfabetu: alfa i beta. Jest to fonetyczny system pisma, w którym każdy znak (zwany literą) odpowiada zasadniczo jednemu dźwiękowi – głosce (samogłosce lub spółgłosce). W tym rozumieniu alfabety są różne, gdy ich zasadnicze zestawy liter różnią się krojem pomiędzy sobą, np. alfabet grecki, alfabet łaciński i alfabet cyrylicki są różne, a alfabet polski i alfabet niemiecki są tylko wariantami alfabetu łacińskiego. To rozumienie terminu "alfabet" jest równoznaczne z terminem "pismo" (np. pismo łacińskie = alfabet łaciński). W takim rozumieniu alfabet odróżnia się zarówno od pism niefonetycznych (ideograficznych lub mieszanych), jak i od innych typów pism fonetycznych (jak: abdżad, abugida i sylabariusz). Te pozostałe rodzaje pism fonetycznych, również niekiedy bywają nazywane alfabetami, co nie jest całkiem poprawne. Alfabetem na przykład nie jest pismo ideograficzne lub pismo złożone, (np. pismo chińskie, czy też hieroglify) ani pismo sylabyczne (np. pismo japońskie).
Alfabety dzielą się na:

  • linearne (każda następna litera w słowie zapisywana jest w jednej linii z literą poprzedzającą; jak w alfabecie łacińskim),
  • nielinearne (samodzielne litery, składające się na jedną sylabę, układane są w grupy tworzące kwadraty, a dopiero sylaby zapisywane są w jednej linii, jedna po drugiej; jedynym żywym przykładem jest alfabet koreański czyli hangul).

Alfabety dzielą się też na dwuszeregowe i jednoszeregowe, ze względu na to, czy posiadają systemy małych i wielkich liter (np. alfabet łaciński, grecki, cyrylicki i ormiański) czy też tylko jeden system liter (np. alfabet gruziński, koreański, syryjski, koptyjski, gocki, runiczny i inne alfabety historyczne, dziś martwe).
Alfabet narodowy to zestaw liter i innych, uzupełniających znaków pisma, używany dla danego języka lub narodu, ułożony w tradycyjnym, ustalonym porządku. W tym rozumieniu alfabety są różne, choć stanowią warianty narodowe tego samego pisma alfabetycznego, gdy posiadają własne, odrębne znaki, np. alfabet polski różni się od alfabetu niemieckiego, gdyż (zasadniczo) nie używa liter v i q, oraz wcale nie używa liter ä, ö i ß, a za to używa liter ą, ł i ź, których nie używa alfabet niemiecki. Natomiast alfabet angielski nie różni się od poklasycznego alfabetu łacińskiego, gdyż (zasadniczo) używa tylko tych samych 26 liter. W tym sensie mówi się, że alfabety to zamknięte systemy pisma – liczba występujących w nich znaków zmienia się bardzo rzadko, a zmiany (dodanie znaków, usunięcie znaków) prowadzą do powstania nowego alfabetu. Z licznymi alfabetami narodowymi mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku pisma łacińskiego i pisma cyrylickiego (cyrylicy).
Podobnie terminem "alfabet" określa się inne sposoby przekazywania informacji na odległość, nie będące systemami pisma:

  • flagowy,
  • semaforowy,
  • Morse'a,
  • palcowy.

Alfabet polski, zwany dawniej: abecadło to alfabet używany do zapisu języka polskiego. Oparty jest on na alfabecie łacińskim i składa się obecnie z 32 liter (dużych i małych), w tym z sześciu liter ze znakami diaktrycznymi - czyli tak zwanych "polskich liter" używanych wyłacznie w języku polskim.

a ą b c ć d e ę f g h i j k l ł m n ń o ó p r s ś t u w y z ź ż
A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P R S Ś T U W Y Z Ź Ż

Oficjalnie litery z alfabetu łacińskiego: Q, V i X nie są zaliczane do liter polskiego alfabetu, gdyż w polskim słowotwórstwie nie ma potrzeby ich stosowania. Występują one tylko w wyrazach pochodzenia obcego, czyli zapożyczonych. Rada Języka Polskiego uzasadnia, iż brzmienie wszystkich, nawet nowo wymyślanych, wyrazów w języku polskim da się zapisać zgodnie z regułami polskiej ortografii tylko za pomocą 32 liter, bez użycia liter X, V i Q. Niemniej, te trzy łacińskie litery towarzyszą językowi polskiemu w wyrazach obcych i obcojęzycznych, przekształcając się zazwyczaj w litery polskiego alfabetu w miarę powszednienia stosowania wyrazów zawierających te litery.

Ciekawostka: Zdanie "Mężny bądź, chroń pułk twój i sześć flag." zawiera wszystkie litery polskiego alfabetu, każdą dokładnie raz.

Poniżej zaprezentowano statystyczną, procentową częstotliwość występowania poszczególnych liter w języku polskim:

aąbcćde
8,91%0,99%1,47%3,96%0,40%3,25%7,66%
ęfghijk
1,11%0,30%1,42%1,08%8,21%2,28%3,51%
lłmnńoó
2,10%1,82%2,80%5,52%0,20%7,75%0,85%
pqrsśtu
3,13%0,14%4,69%4,32%0,66%3,98%2,50%
vwxyzźż
0,04%4,65%0,02%3,76%5,64%0,06%0,83%

Jak widać z zestawienia, najczęściej używaną literą w języku polskim jest litera "a", natomiast najrzadszą jest litera "x".


Opracownie własne na podstawie materiałów w:
http://pl.wikipedia.org

Quantcast