Beze mnie czy bezemnie – razem czy osobno?

beze mnie

Poprawna pisownia

bezemnie

Niepoprawna pisownia

Beze mnie czy bezemnie – jak to poprawnie napisać? Razem czy osobno? Pisownia łączna i rozdzielna nierzadko sprawia nam sporo kłopotów. Tymczasem w większości przypadków wystarczy poznać jej zasady, które są najczęściej jasne i klarowne. Poniżej wyjaśniamy, którą z podanych form wybrać. Z całą pewnością warto dowiedzieć się, jak należy zapisać powyższą konstrukcją i dlaczego właśnie tak.

Beze mnie czy bezemnie – razem czy osobno?

Jedyna poprawna forma to: BEZE MNIE

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że powyższą konstrukcję należy zapisać osobno. Pisownię rozdzielną uzasadniają zaś zasady pisowni, którą są w tym przypadku jasne i jednoznaczne. Zapis łączny będzie więc równy popełnieniu błędu językowego.

Przykłady użycia:
Jestem zmęczona, idźcie beze mnie.
Nie mam pojęcia, jak poradzisz sobie beze mnie.
Jestem pewna, że beze mnie to się nie uda.

Konstrukcja BEZE MNIE zbudowana jest z przyimka „beze” oraz zaimka „mnie”. Sama zaś jej budowa uzasadnia w tym przypadku pisownię – obie te części mowy należy zapisywać osobno.

Beze mnie czy bezemnie – jak to zapisać?

Kiedy wiemy już, jak poprawnie zapisać powyższą konstrukcję, warto również dowiedzieć się, jaką zasadą należy się przy tym kierować.

BEZE MNIE to tzw. wyrażenie przyimkowe. Wyrażenia przyimkowe to natomiast połączenia przyimków z innymi częściami mowy (rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami). Tego rodzaju konstrukcje – zgodnie z zasadami – pisze się osobno. Do tej grupy należą także m.in. nade mną, przeze mnie, od razu, od dawna, po prostu, przy czym i wiele innych. Pisownia łączna obowiązuje zaś w przypadku dawnych połączeń przyimkowych, które we współczesnej polszczyźnie funkcjonują jako zrosty (np. dlaczego, naraz, przedwczoraj, zresztą, zaraz).

W omawianym przypadku uwagę może zwrócić jeszcze jedna rzecz – chodzi mianowicie o nietypową postać przyimka „beze”. Jest to stara forma przyimka „bez”, która współcześnie zachowała się jedynie w połączeniu z zaimkiem „mnie” (podobnie jak w konstrukcji przeze mnie).

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast