Spaghetti, spagetti czy spageti – jak się pisze?

spaghetti

Poprawna pisownia

spagetti, spageti

Niepoprawna pisownia

Spaghetti, spagetti czy spageti? Jak to poprawnie zapisać? Którą z podanych form wybrać? Z całą pewnością każdy z nas kojarzy ten długi i cienki makaron. Większość z nas miało zapewne też choć raz okazję spróbować tego włoskiego przysmaku. Zwłaszcza że już od dawna jest on niezwykle popularny, i to daleko za granicami słonecznej Italii. Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy potrafią poprawnie napisać jego nazwę. Niewątpliwie warto więc to zmienić.

Spaghetti, spagetti czy spageti – która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to: SPAGHETTI

Przykłady użycia:
Ugotowałem pyszne spaghetti.
Kup mąkę, jajka, paczkę spaghetti i mleko.
Zamówiłam podwójne spaghetti, pizzę i wino.

Nie ulega wątpliwości, że przywołane powyżej słowo zapisujemy jako SPAGHETTI. Jest to jego jedyna poprawna postać – wyraz został zapożyczony z języka włoskiego i przeniknął do polszczyzny w niezmienionej formie. Częste błędy w jego pisowni wynikają najprawdopodobniej z wymowy, która pomija włoskie h.

Spaghetti – pisownia, co to znaczy?

SPAGHETTI to rodzaj długiego, cienkiego makaronu. To także nazwa włoskiej potrawy przyrządzanej ze spaghetti (makaronu) w połączeniu z sosem. Zarówno makaron, jak i dania przygotowywane na jego bazie są obecnie bardzo popularne właściwie na całym świecie.

Samo słowo pochodzi zaś – jak już wspomniano – z języka włoskiego. Wymawia się je jako spagetti. Jest to rzeczownik rodzaju nijakiego, to jednak wyraz nieodmienny – oznacza to, że zawsze występuje w tej samej formie. SPAGHETTI to zresztą nie jedyna włoska nazwa makaronu, która funkcjonuje w polszczyźnie, choć niektóre mają swoje polskie odpowiedniki. Do tej grupy należą również m.in. tagliatelle, lasagne, pappardelle, penne.

Warto także wiedzieć, że istnieje wyrażenie spaghetti western – to potoczna nazwa filmów z gatunku western (ogólnie western to przygodowy film o kowbojach, którego akcja dzieje się na Dzikim Zachodzie), tworzonych przez włoskich reżyserów w latach 60. i 70. XX wieku, kręconych we Włoszech i w Hiszpanii.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast