Drzwi czy dżwi – jak się pisze?

drzwi

Poprawna pisownia

dżwi

Niepoprawna pisownia

Drzwi czy dżwi? Jak to zapisać? Która z podanych form jest poprawna? Nie od dziś wiadomo, że polska ortografia to prawdziwa zmora wielu z nas. Nie raz przysparza nam przecież mnóstwa trudności i kłopotów, a stąd już prosta droga do błędów. Niewątpliwie więc warto wiedzieć, jak należy zapisać przywołany wyraz, żeby ich nie popełniać. Zwłaszcza że zasady pisowni są – i to wcale nierzadko – jasne i klarowne. Wystarczy je poznać. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Drzwi czy dżwi – która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to: DRZWI

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedynym właściwym sposobem zapisu podanego wyrazu jest ten wskazany powyżej – słowo zapisujemy przez rz. W tym przypadku pisownia przez ż będzie więc zawsze oznaczała popełnienie językowego błędu, a błędów – jak wiadomo – lepiej jest unikać.

Przykłady użycia:
Znienacka pchnęła drzwi i wybiegła na ulicę.
W tej chwili trudno już ukryć, że te drewniane drzwi są nadszarpnięte zębem czasu.
Drzwi głośno skrzypnęły.

Podany wyraz zapisujemy przez rz, co jednoznacznie uzasadnia reguła mówiąca, że dwuznak ten występuje po spółgłosce d, a także p, b, t, k, ch, j, w (np. krzak, grzmot, przedmiot, chrzest itd.).

Drzwi – znaczenie słowa

Wyraz DRZWI to rzeczownik występujący tylko w liczbie mnogiej. To ruchoma płyta zamykająca otwór wejściowy do budynku, pomieszczenia, pojazdu etc. W sensie przenośnym to coś, co umożliwia osiągnięcie jakiegoś celu (np. drzwi do kariery, sławy).

Warto przy tym zauważyć, że znaczenie słowa DRZWI jest bardzo nośne. Wcale nierzadko używamy przecież wyrażenia „tylnymi drzwiami” (czyli ukradkiem, podstępem, w tajemnicy) albo „chodzić od drzwi do drzwi” (czyli żebrać, prosić o coś w różnych miejscach). Można komuś też pokazać drzwi (czyli wypraszać kogoś skądś) albo wyważać otwarte drzwi (czyli poszukiwać znanych rozwiązań). „Przy otwartych drzwiach” to inaczej „publicznie”, a przy zamkniętych – potajemnie. Nie powinno się też kłaść palca między drzwi – również nie tylko w dosłownym znaczeniu, bo oznacza to sytuację, z której mogą wyniknąć kłopoty.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast