Żółw czy żułw, rzułw? Która z podanych form jest poprawna? Jak to napisać, żeby nie popełnić błędu? Nie od dziś wiadomo, że polska ortografia potrafi nam przysporzyć sporo problemów – stąd też liczne błędy i uchybienia językowe. Szczególnie kłopotliwe są przy tym wyrazy, które pociągają za sobą podwójne trudności, jak właśnie ten powyższy. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, jak należy zapisywać podane słowo. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Żółw czy żułw, rzułw – która forma jest poprawna?
Jedyna poprawna forma to: ŻÓŁW
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedyną poprawną formą podanego wyrazu jest ta wskazana powyżej. Każdy inny sposób zapisu będzie więc niewłaściwy, a co za tym idzie, będzie równoznaczny z popełnieniem błędu ortograficznego.
Przykłady użycia:
W ZOO widzieliśmy wielkiego żółwia.
Był powolny jak żółw, zawsze musieliśmy na niego czekać.
Żółwie żyją w ciepłym klimacie.
Nietrudno dostrzec, że pisownia podanego wyrazu niesie ze sobą trudności dwojakiego rodzaju – chodzi o kłopoty związane z pisownią ż i rz oraz pisownię ó i u. Podane powyżej słowo piszemy przy tym przez ż oraz ó. Uzasadniają to względy historycznojęzykowe – wyraz ŻÓŁW wywodzi się z prasłowiańskiego *žely.
Żółw – znaczenie słowa
ŻÓŁW to zwierzę, należące do gadów, o ciele otoczonym twardą skorupą. Jego cechą charakterystyczną jest powolny sposób poruszania się. Stąd też zresztą wzięły się różne powszechnie znane wyrażenia. Niekiedy przecież mówi się, że ktoś idzie jak żółw, co oznacza, że idzie bardzo wolno, porusza się ślamazarnie. Znany jest jeszcze taki związek frazeologiczny jak „schować się jak żółw w skorupie”. Funkcjonuje ponadto przymiotnik żółwi, czyli wolny, ślamazarny, ospały, nieśpieszny, opieszały, nieruchliwy itdp.
Warto również wspomnieć o określeniu „przybić komuś żółwika” – żółwik to w tym kontekście lekkie uderzenie swoją zaciśniętą pięścią w pięść innej osoby, ten charakterystyczny gest wyraża pozytywne emocje, przyjazne zamiary, aprobatę, często jest też gestem powitania lub pożegnania.