Nieważne czy nie ważne – jak się pisze?

nieważne

Poprawna pisownia

nie ważne

Niepoprawna pisownia

Nieważne czy nie ważne? Jak to poprawnie napisać? Którą z podanych form wybrać? Nie od dziś wiadomo, że pisownia łączna i rozdzielna może nas przyprawić o zawrót głowy – powiedzieć, że bywa kłopotliwa to jakby nic nie powiedzieć. Szczególne trudności sprawia nam zaś pisownia partykuły „nie” z innymi częściami mowy. Warto więc dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w omawianym przypadku. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Nieważne czy nie ważne – która forma jest poprawna?

Poprawna forma to: NIEWAŻNE

Przykłady użycia:
W tej sytuacji twoje opinie są nieważne.
Nieważne, że nie jesteś zainteresowany tym spotkaniem i tak musisz tam być.
Nieważne, która z was to powiedziała. Dla mnie istotne jest, że te słowa w ogóle padły.

W omawianym przypadku obowiązuje pisownia łączna – należy napisać więc NIEWAŻNE. Wynika to zaś z określonych reguł dotyczących pisowni partykuły „nie” z przymiotnikami. Pod tym względem obowiązujące zasady są zresztą dość jasne i klarownie wyłożone. Nie pozostaje więc nic innego jak zapoznać się z nimi, zapamiętać je i zawsze konsekwentnie stosować.

Konkretnie chodzi tu natomiast o regułę uzasadniającą zapis łączny partykuły „nie” z przymiotnikami w stopniu równym. Warto zatem wyjaśnić, że wyraz „ważne” to przymiotnik rodzaju nijakiego w stopniu równym (gdzie stopień wyższy to „ważniejsze”, a najwyższy „najważniejsze”) – jego podstawowa forma to przy tym forma „ważny”. Przy okazji nie zaszkodzi też przywołać kilku innych przykładów zastosowania powyżej przywołanej reguły – nieładne, niedobry, nienaturalne, niewysoka, niedojrzały, niezdrowe itd.

Nieważne czy nie ważne – jak to poprawnie napisać?

Wygląda na to, że wiemy już, którą z podanych powyżej form wybrać, żeby nie popełnić błędu. Warto więc teraz wspomnieć również o pewnych wyjątkowych okolicznościach, kiedy pisownia rozdzielna będzie w tym przypadku poprawna.

Chodzi mianowicie o sytuację, kiedy mamy do czynienia z przymiotnikiem w stopniu równym wyraźnie przeciwstawionym w zdaniu innemu przymiotnikowi – wówczas możemy napisać NIE WAŻNE (np. Nie ważne, ale najważniejsze; Nie ważne, lecz piękne; Nie ważne, bo dawno zapomniane).

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast