Bohater czy bochater? Jak to poprawnie zapisać? Którą formę wybrać? Nie od dziś wiadomo, że polska ortografia często przysparza nam sporo trudności. Ba, niekiedy potrafi wprost przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie kłopotliwe są natomiast sytuacje, kiedy musimy zdecydować się na jedną z dwóch liter, które pod względem brzmieniowym niczym się nie różnią – tak jak w omawianym przypadku. Warto więc dowiedzieć się, jak z tego wybrnąć.
Bohater czy bochater – która forma jest poprawna?
Jedyna poprawna forma to: BOHATER
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że powyższy wyraz zapisujemy przez h. To jego jedyna właściwa forma. Zapis z użyciem dwuznaku ch będzie więc oznaczał popełnienie rażącego błędu.
Przykłady użycia:
Głównym bohaterem opowiadania jest mężczyzna w średnim wieku.
Mój tata to prawdziwy bohater.
Był bohaterem wojennym, ale przede wszystkim wspaniałym człowiekiem.
Trudno przy tym o wskazanie jednoznacznej zasady, która pomogłaby nam zapamiętać pisownię tego wyrazu. Czynnikiem decydującym o zapisie z h jest bowiem obcość słowa – zostało ono przejęte z języka obcego. Należy więc w tym miejscu wspomnieć także, że litera h jest znacznie rzadsza niż ch i występuje tylko w słowach dawniej lub współcześnie zapożyczonych.
Bohater – znaczenie i pochodzenie słowa
Wyraz BOHATER ma swoje źródło w języku ukraińskim – wywodzi się od ukraińskiego słowa bohatýr, co uzasadnia polską pisownię.
BOHATER to osoba, która wykazała się odwagą, męstwem, wyjątkowymi zasługami, poświęceniem. To także postać w utworze literackim, filmowym, teatralnym itp. To jednak nie wszystko, bo definicja słowa jest znacznie szersza. Bohaterem jest więc również osoba, która skupia uwagę otoczenia, wzbudza zainteresowanie innych (np. bohater dnia, wieczoru). Tym mianem określa się ponadto postacie z mitologii greckiej o cechach nadludzkich, to inaczej herosi. Byli to superbohaterowie pochodzący ze związku człowieka i boga, np. Achilles czy Herakles.