Później czy puźniej? Którą z podanych form wybrać, żeby nie popełnić błędu? Nie od dziś wiadomo, że polska ortografia to prawdziwa zmora wielu z nas. Przysparza nam przecież mnóstwa trudności i kłopotów, przyprawiając czasem o zawrót głowy. Zasady pisowni w wielu przypadkach są wprawdzie jednoznaczne i jasne, to jednak nie zawsze łatwo o wskazanie konkretnej reguły. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, jak należy poprawnie zapisać powyższy wyraz i czy jego pisownią rządzą jakieś zasady. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Później czy puźniej – która forma jest poprawna?
Jedyna poprawna forma to: PÓŹNIEJ
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że podany wyraz piszemy przez ó, czyli tzw. o kresowane. Jest to jego jedyna właściwa postać. Zapis przez u, czyli tzw. u otwarte, kwalifikuje się więc jako błąd ortograficzny, a błędów, jak wiadomo, lepiej nie popełniać.
Przykłady użycia:
Zadzwonię do ciebie później.
Do zobaczenia później!
Bardzo Was przepraszam, ale przyjdę trochę później.
Trudno przy tym o wskazanie konkretnej reguły ortograficznej uzasadniającej taką właśnie pisownię. Zawsze powinniśmy pisać PÓŹNIEJ, ale nie da się podać zasady, która ułatwiałaby zapamiętanie tego. Warto jednak przy okazji wspomnieć, że w większości polskich wyrazów występuje litera u. Obecność znaku ó często zaś jest motywowana względami historycznymi.
Nie pozostaje nam więc nic innego jak wysilić odrobinę pamięć i umieścić w niej na stałe podaną formę słowa. W razie jakichkolwiek wątpliwości, nie zaszkodzi natomiast skorzystać ze słownika.
Później czy puźniej – jak należy to zapisać?
Teraz już wiemy, jak poprawnie napisać podany wyraz (tylko i wyłącznie PÓŹNIEJ) i że jego pisownię należy zapamiętać. Wyraz służy wyrażeniu, że coś nastąpiło lub nastąpi po upływie jakiegoś czasu albo po jakimś wydarzeniu. Pochodzi od przymiotnika późny. Niekiedy łączy się z przyimkiem na, tworząc znane wyrażenie na później (używane do wyrażenia czegoś, co dotyczy przyszłości, można np. odłożyć/zachować/ przekładać itd. coś na później).