Dużo, durzo czy dóżo? Która z podanych form jest poprawna? Jak to napisać, żeby nie popełnić błędu? Nie jest tajemnicą, że polska ortografia to prawdziwa zmowa wielu z nas. Przysparza nam przecież tak często wielu trudności, a niekiedy potrafi wprost przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza kiedy trudno jest o wskazanie konkretnej zasady pozwalającej zapamiętać pisownię danego wyrazu. Z całą pewnością warto więc wiedzieć, jak wygląda to w powyższym przykładzie.
Dużo, durzo czy dóżo – która forma jest poprawna?
Jedyna poprawna forma to: DUŻO
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że podany wyraz zapisujemy we wskazany powyżej sposób. Jest to jego jedyna poprawna forma – tylko pisownia przez u (tzw. u otwarte) oraz ż jest właściwa. Każdy inny zapis oznacza więc popełnienie rażącego błędu ortograficznego.
Przykłady użycia:
Mam ci bardzo dużo do opowiedzenia.
Co za dużo, to niezdrowo.
Życzę ci dużo zdrowia, szczęścia i mnóstwa radości.
Trudno tu jednak o wskazanie konkretnej reguły uzasadniającej pisownię słowa DUŻO. Zastosowanie ma tu bowiem tzw. zasada historyczna, co oznacza, że w tym przypadku pisownia opiera się przede wszystkim na historycznych procesach rozwoju języka. Nie pozostaje nam więc innego jak zapamiętać, że tak właśnie należy zapisywać podany wyraz. W razie wątpliwości nie zaszkodzi zaś zajrzeć do słownika.
Dużo, durzo czy dóżo – znaczenie i synonimy
Wyraz DUŻO to słowo o kilku znaczeniach i funkcjach. Oznacza dużą ilość czy liczbę czegoś (np. dużo ludzi, dużo książek, dużo jabłek, dużo pieniędzy). Służy również do wyrażenia zakresu czy stopnia (np. dużo pracować, dużo spać, dużo czytać, dużo lepiej, dużo ciekawiej). W języku potocznym oznacza też: niewiele, wcale, nic (np. Dużo ty tam wiesz!) – w takim kontekście mamy przy tym do czynienia z tonem nieco lekceważącym, pogardliwym itp.
Warto też korzystać z synonimów wyrazu DUŻO, które pomogą urozmaić wypowiedź i uniknąć powtórzeń. W tym przypadku można stosować takie słowa jak: wiele, mnóstwo, masa, niemało, sporo, pełno itd., a także mniej oczywiste, np. huk, fura, tony, kupa, na pęczki, ful, od groma.