Jabłko, japko czy jabułko? Jak to poprawnie napisać? Którą z podanych form wybrać? Z całą pewnością przywołany wyraz nie jest nam obcy. Nazywany tak kruchy i soczysty owoc zna zresztą chyba każdy z nas. Niewątpliwie więc warto wiedzieć, jak należy zapisać jego nazwę. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Jabłko, japko czy jabułko – która forma jest poprawna?
Jedyna poprawna forma to: JABŁKO
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedyna właściwa postać omawianego słowa to ta wskazana powyżej. Każdy inny zapis będzie więc oznaczał popełnienie błędu, a błędów – jak wiadomo – lepiej unikać.
Przykłady użycia:
Wyjął z plecaka jabłko.
Zjadłam pyszne ciastko z jabłkiem.
Mam ochotę na jabłko.
Słowo nazywające smaczny owoc to więc tylko i wyłącznie JABŁKO. Nigdy nie powinna się pojawić tam litera p. Wystarczy zresztą przywołać w myślach słowo pochodne, czyli jabłoń – w tym przypadku nikt nie będzie miał przecież wątpliwości, żeby napisać je przez b. W żadnym razie nie wolno też pomijać w zapisie litery ł ani dodawać zbędnego u.
Jabłko, japko czy jabułko – jak to napisać?
Co ciekawe, omawiany wyraz wymawiamy jako japłko. W języku potocznym za jego poprawną artykulację uchodzi również wymowa japko. Warto przy tym pamiętać, żeby trzymać się tej pierwszej wersji. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi tu do zjawiska zwanego ubezdźwięcznieniem – dotyczy ono dźwięcznej głoski b pod wpływem bezdźwięcznej głoski k.
Biorąc pod uwagę powyższe, łatwo się domyślić źródła częstych błędów w pisowni. Jest nim oczywiście wymowa, pod wpływem której zdarzają nam się powyżej przywołane uchybienia językowe.
Jabłko – znaczenie słowa
JABŁKO to – jak wiadomo – owoc jabłoni. Ten krągły owoc o chrupkim miąższu zna zresztą każdy z nas. Warto przy tym wiedzieć, że to znaczenie nie wyczerpuje definicji słowa. JABŁKO to również nazwa jednego z insygniów władzy królewskiej i cesarskiej – w tym kontekście mamy na myśli złotą kulę z krzyżem. To także potoczna nazwa rzepki kolanowej. Jabłko Adama to zaś inaczej grdyka.
Co więcej, słowo to ma bogate zakorzenienie w kulturze i tradycji. Dość wspomnieć o rajskim, zerwanym przez pierwszych ludzi jabłku jako symbolu poznania. Jabłko grało również ważną rolę w mitologii, stając się przyczyną ważnego sporu. Mówimy, że niedaleko pada jabłko od jabłoni, mając na myśli podobieństwo dzieci do rodziców. Ktoś może być też amatorem kwaśnych jabłek (czyli osobą o nietypowych upodobaniach).