Piżama, pirzama czy pidżama – jak się pisze?

Piżama, pidżama

Poprawna pisownia

pirzama

Niepoprawna pisownia

Piżama, pirzama czy pidżama? Jak to poprawnie napisać? Którą formę należy wybrać, żeby nie popełnić błędu? Słowo jest powszechnie znane, w końcu niemal każdy z nas przebiera się do snu. Przywołany powyżej wyraz nie jest więc nam wprawdzie obcy, ale okazuje się, że wiele osób ma spore trudności z jego pisownią. Z całą pewnością warto dowiedzieć się, która z podanych form jest tą właściwą.

Piżama, pirzama czy pidżama – która forma jest poprawna?

Dwie z podanych form są poprawne – PIŻAMA i PIDŻAMA

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że podany wyraz można zapisać na dwa sposoby. Obie wersje zapisu są uznane za poprawne i figurują w słownikach jako pełnoprawne formy. Błędem będzie natomiast użycie formy pirzama.

Przykłady użycia:
Kupiłam sobie nową piżamę.
Załóż pidżamę i kładź się do łóżka.
Była ubrana w niebieską piżamę.

Możemy więc napisać zarówno PIŻAMA, jak i PIDŻAMA – w żadnym z tych przypadków nie popełnimy błędu. Warto przy tym wiedzieć, że forma PIŻAMA jest znacznie częstsza. Rzadziej korzystamy zaś z wariantu PIDŻAMA, co wynika zapewne z wygody. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę rzadszą formę, musimy pamiętać o jej poprawnej wymowie – dwuznak należy traktować jako jedną głoskę. Niedopuszczalna będzie zaś w tym przypadku wymowa, w której będzie czytane jako d i ż.

Piżama (pidżama) - znaczenie słowa i jego pochodzenie

PIŻAMA lub PIDŻAMA to strój przeznaczony do spania, złożony zwykle z luźnych spodni i koszuli lub bluzy. Takie znaczenie słowa jest zresztą powszechnie znane. Piżamę (lub pidżamę) wieczorem zakłada przecież większość z nas – noszą ją mali i duzi. Warto jednak wiedzieć, że nie wyczerpuje to definicji wyrazu. PIŻAMA lub PIDŻAMA to także cienkie, zwiewne ubranie. Nietrudno przy tym dostrzec, że nie jest to zbyt popularne znaczenie, przynajmniej współcześnie.

Samo słowo pochodzi natomiast z języka hinduskiego (hind. pājāmā). Do polszczyzny wyraz trafił jednak z języków zachodnich – z języka angielskiego (ang. pyjamas) i francuskiego (franc. pyjama), co tłumaczy zresztą dwie formy tego samego słowa.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast