Nawzajem czy na wzajem – jak się pisze?

nawzajem

Poprawna pisownia

na wzajem

Niepoprawna pisownia

Nawzajem czy na wzajem? Jak to poprawnie napisać? Którą z podanych wersji zapisu wybrać? Nie jest tajemnicą, że pisownia łączna i rozdzielna przysparza nam często sporo trudności i kłopotów, choć przecież zasadniczo poszczególne wyrazy piszemy osobno. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, jak wygląda to w powyższym przypadku. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Nawzajem czy na wzajem – która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to: NAWZAJEM

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że podane wyrażenie zapisujemy razem. Tylko wskazany powyżej zapis jest więc poprawny. Pisownia rozdzielna w tym przypadku oznacza popełnienie błędu, a błędów – jak wiadomo – lepiej jest unikać.

Przykłady użycia:
Zawsze pomagaliśmy sobie nawzajem.
Spoglądali na siebie z dystansem, zresztą nigdy nie ufali sobie nawzajem.
Są dla siebie niezastąpieni i bardzo potrzebni sobie nawzajem.

Wyraz NAWZAJEM to dawne połączenie przyimkowe, które dziś funkcjonuje jako zrost. Do tej grupy należą również takie słowa jak: natychmiast, ponadto, dlaczego, wcale, zarazem. Wszystkie te wyrazy, zgodnie z zasadami, pisze się łącznie. W odróżnieniu od współczesnych wyrażeń przyimkowych (czyli połączeń przyimków z innymi częściami mowy), które należy zapisywać osobno, np. mimo to, po co, nade mną, za to, przy czym.

Nawzajem – znaczenie słowa

Wyraz NAWZAJEM oznacza tyle, co obopólnie, wzajemnie, jeden drugiemu. Wyraża więc to, że ktoś robi coś dla innej osoby, a ta osoba robi to samo dla niego.

Nierzadko używany jest także samodzielnie – najczęściej jest wtedy reakcją na czyjeś słowa o wydźwięku pozytywnym, zwykle życzenia. NAWZAJEM pełni wówczas funkcję zwrotu grzecznościowego. W tym kontekście znaczy: tak samo, także, też dla ciebie itd. Stosujemy go więc, kiedy chcemy komuś życzyć tego samego. Np. - Smacznego! - Dziękuję, nawzajem. W tym celu z powodzeniem możemy użyć także słowa wzajemnie.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast