Półka czy pułka – jak się pisze?

półka

Poprawna pisownia

pułka

Niepoprawna pisownia

Półka czy pułka? Jak to poprawnie napisać? Którą z podanych form wybrać? Polska ortografia nie raz bywa kłopotliwa, co nie stanowi zresztą żadnej tajemnicy. Nie od dziś przecież wiadomo, że sprawia nam sporo trudności, a co za tym idzie, jest źródłem częstych błędów. Wybór między „ó” a „u” nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Z całą pewnością warto więc wiedzieć, jak wybrnąć z tego kłopotu również w tym przypadku. Poniżej wyjaśniamy, jak należy zapisać podane słowo.

Półka czy pułka – która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to: PÓŁKA

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podany wyraz należy napisać przez ó, czyli tzw. o kreskowane. Jest to jedyna poprawna forma powyższego słowa. Zapis z użyciem u, czyli tzw. u otwartym, będzie więc rażącym błędem ortograficznym, a błędów – jak wiadomo – lepiej jest nie popełniać.

Przykłady użycia:
Na drewnianej półce stały równiutko ustawione książki.
Sklepowe półki świeciły pustkami.
Uderzył głową w półkę nad łóżkiem.
Częstował nas winem z najwyższej półki.

Trudno tu jednak o wskazanie konkretnej reguły ortograficznej uzasadniającej taką właśnie pisownię. Zapis wyrazu PÓŁKA przez ó wynika bowiem z tradycji. Nie pozostaje więc innego jak zapamiętać, że tak należy zapisywać to słowo. W razie wątpliwości warto zajrzeć do słownika.

Półka czy pułka – znaczenie słowa

PÓŁKA to miejsce do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów. Często jest to drewniana deska. Nierzadko to też płyta wykonana z innego rodzaju materiału. Może znajdować się w szafie czy wewnątrz innego mebla albo urządzenia, a także być przymocowana do ściany.

Trudno ukryć, że taka definicja powyższego wyrazu jest nam najbliższa – z całą pewnością słowo PÓŁKA przywołuje w pierwszej kolejności właśnie takie skojarzenia. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne jego znaczenie. PÓŁKA to bowiem także poziomy, wąski występ biegnący w poprzek ściany skalnej. Co więcej, to również rodzaj kategorii, dzięki której można wyróżnić jakiś obiekt z uwagi na jego jakość, np. wyższa, wysoka, dolna, górna półka.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast