Cham czy ham? Jak to poprawnie napisać? Którą formę wybrać? Chyba nikt nie ma wątpliwości, że polska ortografia bywa bardzo kłopotliwa i nie raz przysparza nam sporo trudności. Zwłaszcza jeśli różnica w zapisie nie wiąże się ze zmianą wymowy. Podobnie jak w tym przypadku. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, która z podanych powyżej form jest poprawna.
Cham czy ham – jak to poprawnie napisać?
Jedyna poprawna forma to: CHAM
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podane powyżej słowo piszemy przez ch. Zastosowanie w tym przypadku litery h będzie więc uznane za błąd ortograficzny. Chyba że mamy na myśli słowo z języka angielskiego, gdzie wyraz ham oznacza szynkę.
Przykłady użycia:
Zachowałeś się jak ostatni cham.
Mówiła, że był z niego kawał chama.
Bardzo się na nim zawiodłam, bo okazał się zwykłym chamem.
Zupełnie bezpodstawnie nazwał mnie chamem i prostakiem.
Warto też wiedzieć, że słowo CHAM pochodzi od imienia postaci biblijnej. Syn Noego o imieniu Cham został przeklęty przez swojego ojca za niewłaściwe zachowanie się wobec niego.
Cham czy ham – która forma jest poprawna?
Kiedy już wiemy, jak poprawnie napisać powyżej podane słowo – tylko i wyłącznie CHAM – warto również dowiedzieć się, co dokładnie oznacza. Niewątpliwie każdy z nas – choćby intuicyjnie – zna jego znaczenie, to jednak nie zaszkodzi krótkie przypomnienie, zwłaszcza że definicje są dwie.
CHAM to obecnie określenie osoby zachowującej się niegrzecznie, prostacko, ordynarnie. W ten sposób nazywa się więc niekiedy kogoś, kto narusza ustalone zasady, zachowuje się wulgarnie i bezczelnie. Jest to określenie potoczne, a przy tym pejoratywne, obraźliwe. To inaczej: prostak, chamisko, arogant, prymityw, grubianin, warchoł. Trudno więc ukryć, że CHAM uosabia jedne z najgorszych ludzkich cech.
CHAM to również dawne pogardliwe określenie osoby należącej do niższej warstwy społecznej. Dotyczyło niegdyś głównie chłopów.
Warto teżprzy okazji wspomnieć, że w języku polskim istnieje wyrażenie „na chama”, które oznacza „niegrzecznie, w sposób arogancki, bezduszny, bezczelny”. Jak więc widać, zwrot ten ma wiele wspólnego ze współczesną definicją wyrazu CHAM.