Fopa czy faux-pas? Jak to poprawnie napisać? Którą formę wybrać, żeby nie popełnić błędu? Podobne pytania nie są wcale bezzasadne. Pisownia podanego wyrażenia może przysporzyć nam bowiem sporo trudności. Już zresztą na pierwszy rzut oka widać, że zwrot nie pochodzi z polszczyzny. Z całą pewnością warto więc wiedzieć, jak go właściwie zapisać. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Fopa czy faux-pas – jak to poprawnie napisać?
Jedyna poprawna forma to: FAUX-PAS
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedyną właściwą formą zapisu podanego wyrażenia jest ta wskazana powyżej, czyli FAUX-PAS. Każdy inny wariant pisowni będzie więc oznaczał popełnienie błędu, a błędów – jak wiadomo – lepiej jest nie popełniać.
W omawianym przypadku o pomyłkę jednak nietrudno. Mamy tu bowiem do czynieniem ze zwrotem obcojęzycznym – to zwrot pochodzący z języka francuskiego. Zadomowił się jednak w polszczyźnie na dobre, i to już dość dawno, pozostał przy tym w formie niespolszczonej. Źródłem częstych błędów w pisowni jest zaś wymowa wyrażenia. Warto jednak pamiętać, że zapis fonetyczny nie jest tożsamy z pisownią.
Przykłady użycia:
Muszę jutro uważać, żeby nie popełnić faux-pas.
Jego reakcję oceniono jako duże faux-pas.
Do licznych faux-pas, jakie popełniam, wszyscy już się przyzwyczaili.
Wyrażenie FAUX-PAS pochodzi – jak powyżej wspomniano – pochodzi z języka francuskiego. Dosłownie oznacza „fałszywy/niewłaściwy krok”. Jest to zwrot nieodmienny, co oznacza, że należy używać go zawsze w tej samej formie. Wymawiany jest zaś jako fopa.
Fopa czy faux-pas – która forma jest poprawna?
Kiedy zaś już wiemy, jak poprawnie napisać i wymawiać podane wyrażenie, należy również dowiedzieć się, co dokładnie przytoczony zwrot oznacza. FAUX-PAS to nietakt, uchybienie normom towarzyskim, inaczej gafa. Wyrażenia używamy więc, żeby nazwać zachowanie niezgodne z przyjętymi zwyczajami.
Warto przy tym poznać także jego synonimy i stosować je zamiennie z francuskim zwrotem, zwłaszcza jeśli mamy kłopoty z zapamiętaniem jego poprawnej pisowni. Zamiast FAUX-PA można więc wykorzystać takie słowa jak: gafa, potknięcie, nietakt, wpadka, niezręczność, niestosowność.