Grzegrzółka czy gżegżółka? Jak to napisać, żeby nie popełnić błędu? Nie od dziś wiadomo, że podany wyraz sprawia nam sporo problemów, narażając nas aż na trzy pomyłki. A choć nie jest to często używane słowo, to jednak niewątpliwie warto znać jego poprawną formę. Poniżej wyjaśniamy więc, jak należy zapisać tę kłopotliwą nazwę.
Grzegrzółka czy gżegżółka – jak to zapisać?
Jedyna poprawna forma to: GŻEGŻÓŁKA
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że właśnie tak należy zapisać podany wyraz. Wprawdzie słowo wygląda dość nietypowo i jego pisownia może wzbudzać niemałe zdziwienie, to jednak nie zmienia to faktu, że taka jest jego jedyna poprawna forma.
Przykłady użycia:
Największe trudności sprawiła uczniom pisownia słowa „gżegżółka”.
Niegdyś gżegżółką nazywano znanego ptaka.
Grzegrzółka czy gżegżółka – która forma jest poprawna i dlaczego?
Teraz kiedy już wiemy, jaka jest poprawna forma omawianego słowa, nie zaszkodzi przyjrzeć mu się bliżej. Zwłaszcza że wspomniane uczucie zdziwienia wcale nie jest bezzasadne. Ogólna reguła mówi bowiem, że po g (a także p, b, t, d, k, ch, j) pisze się rz. Np. grzebać, grzanka, grzmot, grząski. Tymczasem w podanym przypadku mamy dwie litery ż. Trzeba jednak również wiedzieć, że powyższa zasada nie dotyczy wyrazu „gżegżółka”, którego pisownią rządzi inna. Istnieje bowiem reguła mówiąca, że ż występuje w niektórych wyrazach rodzimych. Należy do nich właśnie „gżegżółka”. Grupa ta obejmuje ponadto takie słowa jak: mżawka, piegża, wżdy, zawżdy.
Grzegrzółka czy gżegżółka – znaczenie słowa
Kiedy już wiemy, jak poprawnie zapisać podane słowo, warto także poznać jego znaczenie.
Otóż gżegżółka to gwarowa nazwa kukułki. Kwalifikacja tej nazwy jako dawna czy gwarowa tłumaczy natomiast niską frekwencję słowa. Trzeba jednak wiedzieć, że niegdyś wyraz występował dość często, również w języku ogólnym. Dziś z kolei jest raczej symbolem trudności ortograficznych. Nie jest stosowany na co dzień, chyba że w kontekście poprawności językowej albo jako ciekawostka.