Herbata czy cherbata – jak się pisze?

herbata

Poprawna pisownia

cherbata

Niepoprawna pisownia

Herbata czy cherbata? Jak zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu? Którą z podanych form wybrać? Od dawna wiadomo, że polska ortografia bywa bardzo kłopotliwa. Zwłaszcza kiedy przychodzi nam dokonać wyboru między dwoma literami, które brzmieniowo niczym się właściwie od siebie nie różnią. Wyjaśnijmy więc, jak wybrnąć z tego kłopotu.

Herbata czy cherbata – jak to zapisać?

Jedyna poprawna forma to: HERBATA

Nie ulega wątpliwości, że wyraz ten piszemy przez h. To jego jedyna poprawna forma. Pisownia przez ch w tym przypadku oceniana jest więc jako błąd ortograficzny.
Wyraz „herbata” wywodzi się z łaciny (łac. herba thea). Jego obce pochodzenie uzasadnia zaś pisownię polskiego słowa.

Przykłady użycia:
Moglibyśmy napić się wspólnie herbaty.
Najbardziej lubię mocną, aromatyczną herbatę.
Mam w plecaku termos z herbatą.

Herbata czy cherbata – która forma jest poprawna i dlaczego?

Jak wspomniano powyżej, jedyna poprawna wersja zapisu to „herbata”. Warto przy tym wiedzieć, że pierwotnie była to nazwa handlowa herbaty. Sam wyraz powstał zaś z połączenia łacińskich słów herba (oznaczającego zioło) oraz thea (oznaczającego roślinę, z której pozyskuje się liście służące do sporządzania naparu).

Nie zaszkodzi też pamiętać, że zakres występowania litery h jest znacznie węższy niż dwuznaku ch. Zasadniczo literę h pisze się w wyrazach obcych, czyli zapożyczonych – chodzi więc o słowa, które w polszczyźnie pojawiły się za sprawą innych języków. W tym kontekście warto też wspomnieć, że obcość niektórych słów nie jest dziś wyraźnie odczuwalna, szczególnie w przypadku wyrazów dawno zapożyczonych.

Herbata czy cherbata – znaczenie słowa

Herbata to napój z suszonych liści rośliny zwanej herbatą. Znamy go zresztą wszyscy, a większość z nas pije herbatę każdego dnia. Definicja samego słowa jest jednak o wiele szersza. Tym mianem określa się nie tylko sam napój, ale także jego porcję, np. szklankę albo filiżankę. Nazwa dotyczy ponadto azjatyckiej rośliny i jej liści. Co więcej, herbata to również napar z różnych ziół, a nawet skromne przyjęcie popołudniowe lub wieczorne.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast