Marzenia czy mażenia – jak się pisze?

marzenia

Poprawna pisownia

mażenia

Niepoprawna pisownia

Marzenia czy mażenia? Jak to poprawnie zapisać? Którą formę wybrać? Nie od dziś wiadomo, że polska ortografia sprawia użytkownikom języka sporo trudności. Sprawa dodatkowo komplikuje się, kiedy mamy do czynienia z dwoma literami oznaczającymi tę samą głoskę. Pod względem wymowy nie widać tu przecież żadnej różnicy. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, która z podanych powyżej form jest poprawna. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Marzenia czy mażenia – jak to napisać?

Jedyna poprawna forma to: MARZENIA

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podany powyżej wyraz zapisujemy przez rz. Zawsze należy więc użyć wskazanego dwuznaku, nigdy zaś litery ż. Zapis przez ż będzie bowiem oznaczał popełnienie rażącego błędu, a błędów – jak wiadomo – lepiej jest unikać. Warto to od razu zapamiętać, zwłaszcza jeśli zależy nam na zachowaniu poprawności językowej.

Przykłady użycia:
Nie wierzę, że kiedykolwiek spełnią się moje marzenia.
Życzę ci dużo zdrowia, mnóstwa radości i spełnienia marzeń.
Całe życie uciekała w marzenia.
W najśmielszych marzeniach nie myślałam, że spotka mnie coś takiego.
Pamiętaj, że marzenia są najważniejsze.

Marzenia czy mażenia – która forma jest poprawna?

Wyraz MARZENIA oznacza: wytwór wyobraźni, przedmiot pragnień i dążeń. To także: wyobrażenie czegoś nierealnego, ciąg wyobrażeń powstających podczas snu. Słowo MARZENIA pochodzi od czasownika marzyć (fantazjować, wyobrażać sobie przedmiot swojego pragnienia, bardzo czegoś pragnąć).

Pisownię powyższych wyrazów uzasadniają natomiast względy historyczno-językowe. Mowa tu o prasłowiańskim słowie mariti (powodować, że coś się ukazuje, pojawia). Słowo stanowi etymologiczne źródło czasownika marzyć, a także rzeczownika mara (złudzenie, przywidzenie, a także duch zmarłego). Zgodnie z zasadami rz piszemy, jeśli w innych formach tego samego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych na miejscu rz występuje r (marzenia:mara; inne przykłady – bierze:biorę, morze:morski).

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast