Mój czy muj – jak się pisze?

mój

Poprawna pisownia

muj

Niepoprawna pisownia

Mój czy muj? Jak to napisać? Która forma jest poprawna? Którą z nich wybrać? Nie od dziś wiadomo, że polska ortografia przysparza użytkownikom języka sporo trudności. Szczególnie dużo kłopotów sprawia nam przy tym pisownia wyrazów z literami, które oznaczają tę samą głoskę. Z całą pewnością warto więc upewnić się, jak zapisać podany wyraz. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Mój czy muj – która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to: MÓJ

Nie ulega żadnej wątpliwości, że jedyną właściwą formą omawianego słowa jest ta podana powyżej. W tym przypadku dopuszczalna jest więc tylko i wyłącznie pisownia przez ó (tzw. o kreskowane). Wersję z u (tzw. u otwarte) zaliczyć można zatem do grupy błędów językowych, a tych – jak wiadomo – lepiej jest nie popełniać, zwłaszcza że mamy tu do czynienia z rażącym uchybieniem.

Przykłady użycia:
Mój pies uwielbia długie spacery.
Mogłabyś mi podać mój telefon?
Kiedyś był tu mój dom.
Mój brat ma na imię Marek.
Szachy to mój największy konik.
Mój drogi przyjacielu!

Pomocne przy zapamiętaniu poprawnej formy wyrazu, czyli formy MÓJ, będzie przyswojenie prostej zasady – jednej z podstawowych reguł polskiej ortografii. Chodzi mianowicie o zasadę mówiącą, że piszemy ó, jeżeli w innych formach tego samego wyrazu albo w wyrazach pokrewnych na miejscu ó występuje o – w omawianym przypadku chodzi o wymianę mój:moja/moje/mojego. Inne przykłady: rów:rowu, stój:stoi.
Powyższa reguła odnosi się również do wymiany ó do e (np. pióro:pierze), a także ó do a (np. wrócić:wracać).

Przy okazji poruszania tematu pisowni u i ó warto też wspomnieć, że w większości wyrazów i form wyrazowych występuje litera u.

Mój czy muj – jak to poprawnie napisać?

Wyraz MÓJ – pisany wyłącznie przez ó, czyli o kreskowane – to zaimek oznaczający, że dana rzecz (wyrażona przez rzeczownik) należy do osoby mówiącej lub się do niej odnosi (np. mój syn, mój samochód, mój pomysł). MÓJ to także zaimek, który oznacza, że to, co wyraża rzeczownik, jest szczególnie lubiane przez osobę mówiącą.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast