Po południu czy popołudniu? Razem czy osobno? Jak to poprawnie zapisać? Nie od dziś wiadomo, że pisownia łączna i rozdzielna przysparza użytkownikom języka sporo trudności. Staje się tym samym źródłem częstych błędów, a tych – jak wiadomo – lepiej jest nie popełniać. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się, jak napisać powyższe wyrażenie. Poniżej wskazujemy właściwą formę i wyjaśniamy, dlaczego należy wybrać właśnie ją.
Po południu czy popołudniu – razem czy osobno?
Jedyna poprawna forma to: PO POŁUDNIU
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że podaną powyżej konstrukcję zapisujemy rozdzielnie. Zapis łączny będzie więc oznaczał popełnienie błędu. Co ciekawe, raczej nikt nie zastanawia się podczas zapisywania wyrażenia przed południem, a przecież to analogicznie zbudowane konstrukcje.
Przykłady użycia:
Zadzwonię do ciebie po południu.
Dzisiaj po południu mam ważne spotkanie.
Do zobaczenia jutro po południu.
Ćwiczę codziennie rano i po południu.
Konstrukcja PO POŁUDNIU należy do grupy tzw. wyrażeń przyimkowych. Wyrażenie przyimkowe to natomiast połączenie przyimka z inną częścią mowy – z rzeczownikiem lub przysłówkiem, liczebnikiem i zaimkiem. Zasadniczo pisze się je rozdzielnie. To np. po prostu, po wszystkim, pode mną, przeze mnie, na razie, po co.
Konstrukcja PO POŁUDNIU zbudowana jest z przyimka po oraz rzeczownika południe.
Po południu czy popołudniu – jak to poprawnie napisać?
Wyrażenia PO POŁUDNIU używa się, żeby określić porę dnia następującą po godzinie 12. Warto przy tym pamiętać, że istnieje wyraz POPOŁUDNIE – jest to rzeczownik rodzaju nijakiego oznaczający porę dnia rozciągającą się od południa do wieczora. W celowniku i miejscowniku liczby pojedynczej przyjmuje on formę popołudniu. Możemy więc powiedzieć np. o letnim/jesiennym/późnym/pewnym itp. popołudniu. Być może właśnie te formy stają się źródłem częstych błędów i uchybień językowych.
Cząstkę po- pisze się łącznie również w słowie popołudniowy – to przymiotnik określający coś związanego z popołudniem.