Spowrotem czy z powrotem – jak się pisze?

z powrotem

Poprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia

Spowrotem czy z powrotem? Razem czy osobno? Jak to poprawnie napisać? Od dawna wiadomo, że pisownia łączna i rozdzielna potrafi przyprawić nas o zawrót głowy. Jej zasady wydają się skomplikowane i niejasne. Tymczasem w większości przypadków są dość klarowne i zrozumiałe. Wystarczy tylko je poznać. Poniżej wyjaśniamy więc, jak należy zapisać powyższą konstrukcję. Z całą pewnością warto przecież wiedzieć, którą z podanych form wybrać.

Spowrotem czy z powrotem – razem czy osobno?

Jedyna poprawna forma to: Z POWROTEM

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że podaną powyżej konstrukcję należy zawsze zapisywać oddzielnie. Zapis łączny będzie więc oznaczał popełnienie błędu ortograficznego.

Przykłady użycia:
Dzięki wam stałem się z powrotem wartościowym człowiekiem.
Nagle obudziłam się w środku nocy i nie mogłam zasnąć z powrotem.
Zapomniałam portfela, więc musiałam jechać z powrotem do domu.

Co ciekawe, błędnej formy tego wyrażenia – SPOWROTEM – używa duża część użytkowników języka. Nie będzie nawet przesadą twierdzenie, że jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Jego źródłem jest zapewne wymowa – wyraźnie słychać tu s. Poza tym myląca może być pisownia takich wyrazów jak spomiędzy, sponad, stamtąd.

Spowrotem czy z powrotem – która forma jest poprawna?

Konstrukcja Z POWROTEM należy do grupy tzw. wyrażeń przyimkowych, które zasadniczo pisze się rozdzielnie. Wyrażenia przyimkowe to natomiast połączenia przyimków z innymi częściami mowy – z rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami (to np. z dala, za co, po co, za darmo, beze mnie, po prostu, od razu). W tym przypadku to zaś połączenie przyimka z oraz rzeczownika powrót.

Niewątpliwie warto również wiedzieć, co oznacza dokładnie wyrażenie Z POWROTEM. Konstrukcja ma przy tym dwa znaczenia: „na nowo” (inaczej: znowu, ponownie) oraz „w kierunku powrotnym”. Nie zaszkodzi także wspomnieć, żeby wyrażenia Z POWROTEM nie łączyć z czasownikiem wracać.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast