Wujek czy wójek – jak się pisze?

wujek

Poprawna pisownia

wójek

Niepoprawna pisownia

Wujek czy wójek – jak to napisać? Którą z podanych form wybrać? Okazuje się, że decyzja ta może przysporzyć nam sporo trudności. Zwłaszcza że obie litery – zarówno u, jak i ó, oznaczają tę samą głoskę. Podane powyżej wersje zapisu brzmieniowo niczym się więc nie różnią. Niewątpliwie warto jednak wiedzieć, która z nich jest poprawna. Pozwoli to uniknąć popełnienia błędu.

Wujek czy wójek – jak się pisze?

Jedyna poprawna forma to: WUJEK

Nie ulega wątpliwości, że omawiany wyraz piszemy przez u, czyli tzw. „u otwarte”. Jest to jego jedyna poprawna forma. Inna wersja zapisu – czyli ta z literą ó – jest błędna.

Przykłady użycia:
Dzwonił dziś do mnie wujek z Wrocławia.
Wujek Marek ma zawsze dobry humor.
Na święta przyjadą do nas wujek i ciocia.

Wujek czy wójek – która forma jest poprawna i dlaczego?

Polska ortografia nie raz sprawia nam mnóstwo kłopotów. Rzecz jasna pisownię części wyrazów da się wytłumaczyć jasno wyłożonymi zasadami. Nie jest tak jednak zawsze.

Wyraz „wujek” pochodzi od słowa „wuj” znaczącego zresztą to samo. Występowanie w nich u tłumaczą zaś względy historycznojęzykowe. Trudno tu więc o wskazanie jakiejś konkretnej reguły ortograficznej. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zapamiętać właściwą pisownię słowa/słów.

Częsty błąd polegający na pisowni przez ó może wynikać natomiast ze skojarzenia wyrazu „wujek” z wyrazem „wójt”. Trzeba jednak pamiętać, że te dwa słowa oznaczają coś zupełnie innego. Współcześnie wójtem określa się bowiem urzędnika zarządzającego gminą wiejską.

Wujek czy wójek – znaczenie słowa

Kiedy już wiemy, jak poprawnie zapisać omawiane słowo, warto również zapoznać się z jego dokładną definicją. Wprawdzie większość osób z pewnością wie, kim jest wujek, to jednak nie zaszkodzi przypomnieć sobie, kogo możemy tak nazwać.

Mianem wujek określamy więc brata matki lub ojca albo męża siostry matki lub ojca. Do kogoś, z kim łączą nas tego rodzaju relacje, możemy także zwrócić się „wuju” – „wuj” i „wujek”, jak wspomniano powyżej, oznaczają to samo.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast