Wziąć czy wziąść – jak się pisze?

wziąć

Poprawna pisownia

wziąść

Niepoprawna pisownia

Wziąć czy wziąść? Jak to napisać? Którą z podanych form wybrać? Która jest poprawna? Mogłoby się wydawać, że wątpliwości związane z wyborem właściwej postaci tego – przecież dobrze znanego – czasownika zostały już dawno rozwiane. Tymczasem tego rodzaju pytania wcale nie są zupełnie bezpodstawne. Okazuje się bowiem, że w dalszym ciągu sporo osób ma problem z podjęciem decyzji co do jego poprawnej formy. Poniżej wyjaśniamy więc, którą z nich należy wybrać.

Wziąć czy wziąść – która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to: WZIĄĆ

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedyną poprawną formą podanego czasownika jest forma WZIĄĆ – należy używać wyłącznie bezokolicznika zakończonego tylko na -ć. Każda jego inna forma będzie więc równoznaczna z popełnieniem błędu językowego.

Z całą pewnością warto o tym pamiętać – zwłaszcza że błędna postać omawianego słowa pojawia się bardzo często. Ba, w potocznej komunikacji jest wręcz nagminna. Być może dzieje się tak ze względu na wymowę – nierzadko usłyszeć przecież można w tym przypadku końcówkę -ść. Co ciekawe, niegdyś forma WZIĄŚĆ była poprawna – można się na nią natknąć w dawniejszej literaturze, np. u Adama Mickiewicza.

Wziąć czy wziąść – jak to napisać?

Kiedy już wiemy, którą z podanych powyżej form wybrać, warto też wiedzieć, że czasownik WZIĄĆ to aspekt dokonany czasownika brać. Należy również pamiętać, że podany czasownik w formach czasu teraźniejszego przyjmuje formy z -m (nie z -n, jak niektóre czasowniki zakończone na -ąć, np. dąć, kląć). Powiemy więc wezmę (nie: weznę) itd. Podobnie jak w przypadku takich czasowników jak przyjąć, wyjąć, zdjąć – wszystkie należą zresztą do tej samej rodziny wyrazów, czyli słów o rdzeniu jąć. Warto też zapamiętać, że forma trybu rozkazującego czasownika WZIĄĆ to wyłącznie weź (nie: weźmij).
Nie zaszkodzi również przy okazji wspomnieć, że WZIĄĆ oznacza m.in. chwycić, objąć kogoś lub coś, skorzystać z czegoś, użyć czegoś w jakimś celu, zobowiązać się do czegoś, zdobyć kogoś, coś siłą.

Zobacz również - jak piszemy

Quantcast