Co to znaczy oko proroka?

Co to znaczy oko proroka? Jakie dokładnie znaczenie ma to wyrażenie? Co nazywa i kiedy można go użyć? Czy istotnie ma jakiś związek z narządem wzroku? I co w tym kontekście oznacza określenie nawiązujące do osoby przepowiadającej przyszłość? Co ciekawe, przywołany zwrot nie jest z całą pewnością obcy podróżującym do Turcji lub zainteresowanym turecką kulturą. Warto więc dowiedzieć się, co konkretnie znaczy.

Oko proroka – co to znaczy?

OKO PROROKA to turecki talizman o funkcjach ochronnych. W języku tureckim nazywany jest również Nazar Boncugu. Zwykle ma formę szklanego przedmiotu, często przypominającego wisiorek, w trzech kolorach – niebieskim, białym i granatowym.
Jest to jeden z najbardziej znanych symboli Turcji, a także jedna z najczęściej kupowanych tam pamiątek. Śmiało można nawet powiedzieć, że niemal każdy turysta zwiedzający Turcję przywozi ze sobą do domu oko proroka. Warto też jednak wiedzieć, że znak można spotkać właściwie na całym Bliskim Wschodzie.
Według wierzeń OKO PROROKA ma przynieść szczęście i ochronić przed złym spojrzeniem, złą energią. Amulet ma więc skupiać w sobie wszelkie złe moce skierowane w stronę jego posiadacza. O jego właściwym działaniu świadczy zaś pęknięcie szklanej powierzchni talizmanu. Wówczas należy jednak koniecznie pamiętać o zastąpieniu go nowym.

Oko proroka – znaczenie i historia symbolu

OKO PROROKA to – jak już powyżej wspomniano – amulet ochronny. Przypisywane mu moce nawiązują przy tym do pewnej legendy o biednym chłopcu o imieniu Nazar, którego cechą charakterystyczną były wyłupiaste oczy w kolorze morza. Jego przeszywające spojrzenie było zresztą powodem, dla którego nie był zbyt lubiany. W końcu miało nawet rozbić wielki głaz dotychczas utrudniający bezpieczne wpłynięcie statków do portu.
Dziś OKO PROROKA jest bardzo częstym motywem dekoracyjnym. W Turcji można je spotkać niemal na każdym kroku np. w sklepach, na ścianach budynków, w hotelach, na lotniskach, taksówkach itd. – właściwie w całej przestrzeni publicznej. Jest to też niezwykle popularny wzór wykorzystywany w jubilerstwie.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast