Co to znaczy judaszowe srebrniki?

Co oznacza zwrot judaszowe srebrniki? Jakie jest konkretnie jego znaczenie? Co nazywa i w jakich okolicznościach można go używać? Niewątpliwie nie jest nam zupełnie obcy. Zapewne też kojarzy nam się z czymś niegodnym i nieetycznym. Jeśli dodatkowo myśli kierują nas w stronę Biblii, to jesteśmy na dobrym tropie. Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie znaczy przywołana fraza. Podajemy również informacje na temat jej pochodzenia.

Judaszowe srebrniki – co to znaczy?

Znaczenie zwrotu JUDASZOWE SREBRNIKI jest następujące:
nagroda za zdradę, donosicielstwo, niegodnie zarobione pieniądze.

Przykłady użycia:
Zostawił nas i zdradził za judaszowe srebrniki.
Nie chcę tych pieniędzy, są jak judaszowe srebrniki.
Robiła to wszystko za judaszowe srebrniki.

Wyrażenie JUDASZOWE SREBRNIKI dotyczy więc zapłaty za zdradę czy doniesienie na kogoś. Nazywa się też w ten sposób pieniądze, które zostały zarobione w sposób niegodny i haniebny, zdobyte przez łamanie zasad i obciążenie sumienia, pieniądze nieczyste. Samo określenie nie wzięło się przy tym znikąd. O pochodzeniu zwrotu piszemy poniżej.

Judaszowe srebrniki – znaczenie i pochodzenie zwrotu

Wyrażenie JUDASZOWE SREBRNIKI oznacza – jak już powyżej wspomniano – zapłatę za zdradę i donosicielstwo. Nietrudno się przy tym domyślić, że zwrot ten pochodzi z Pisma Świętego – wskazuje na to już przecież sama obecność określenia „judaszowe”. Połączenie JUDASZOWE SREBRNIKI nawiązuje zaś do trzydziestu srebrników, które obiecano Judaszowi za wydanie Jezusa. Judasz był jednym z dwunastu apostołów i najbliższych przyjaciół Jezusa. Nie dochował mu jednak wierności i wydał faryzeuszom. Po dokonaniu tego czynu obudziło się w nim sumienie i zaczął żałować popełnionej zdrady. Było już jednak za późno na poprawę. Ostatecznie niewierny uczeń popełnił samobójstwo.

Warto przy okazji wspomnieć, że w języku funkcjonuje również określenie „Judasz”. W znaczeniu przenośnym to człowiek podstępny i obłudny, fałszywy i gotowy zdradzić. Co ciekawe, wyraz „judasz” to także mały otwór w drzwiach umożliwiający obserwację osoby znajdującej się przed drzwiami, inaczej wizjer.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast