Co to znaczy ręka Fatimy? Jakie dokładnie znaczenie ma ten zwrot? Co nazywa i czego dotyczy? Co oznacza w tym kontekście ręka i towarzyszące mu określenie? Czy całość rzeczywiście ma jakiś związek z tą częścią ciała? Bez wątpienia symbol ten jest wielu osobom znany, a przynajmniej jego forma. Można się przecież natknąć na niego w wielu miejscach. Z całą pewnością więc wielu z nas miało okazję choć raz go zobaczyć. Tymczasem okazuje się, że mało kto zna jego prawdziwe znaczenie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie treści niesie ze sobą ten tajemniczy znak.
Ręka Fatimy – co to znaczy?
RĘKA FATIMY to starożytny symbol. Wywodzi się ze starożytnego Egiptu, ale obecny jest w wielu religiach i kulturach. Ma formę otwartej dłoni z pięcioma wyprostowanymi palcami, w której wnętrzu często znajduje się oko. Traktowany jest jak amulet. Przypisuje mu się znaczenie magiczne. Pełni funkcje ochronne – chroni przed złym spojrzeniem, złą energią, przekleństwem, odpędza złe moce. Ma chronić przed osobami o złych intencjach. Jest utożsamiany z siłą i mocą. Przynosi błogosławieństwo i szczęście.
To symbol znany również jako chamsa lub hamsa – to arabskie słowo oznacza dosłownie „pięć”. Występuje pod takimi nazwami jak dłoń Fatimy, oko Fatimy, ręka Miriam. Dziś RĘKA FATIMY często jest motywem ozdobnym. Można go spotkać w formie figurek i innych dekoracji. Bardzo często wykorzystywany jest w jubilerstwie, a także jako wzór tatuaży.
Ręka Fatimy – znaczenie, symbolika, historia
Historia symbolu sięga korzeniami starożytności. RĘKA FATIMY miała występować już w starożytnym Egipcie. Znak obecny jest jednak w wielu różnych kulturach i religiach. Jego przedstawienia i interpretacje mogą się więc nieco różnić, ale zwykle przypisuje mu się funkcje ochronne.
Dziś symbol ten najczęściej utożsamiany jest z islamem. Nazwa RĘKA FATIMY dotyczy córki Mahometa, stworzonej przez Allaha ze światła, będącej uosobieniem czystości i cnoty. Izraelskim odpowiednikiem znaku jest zaś ręka Miriam – określenie nawiązuje w tym przypadku do siostry Mojżesza.