Co to znaczy pentagram?

Co to znaczy pentagram? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Co nazywa, czego dotyczy i kiedy się go używa? Z całą pewnością wiele osób skojarzy pentagram z symboliką satanistyczną. Całkiem zresztą słusznie, choć trzeba też wiedzieć, że nie wyczerpuje to definicji pojęcia. Niewątpliwie więc warto dowiedzieć się, co konkretnie oznacza przywołane słowo. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Pentagram – co to znaczy?

Znaczenia słowa PENTAGRAM są następujące:

Przykłady użycia:
Kształt, który narysował, bardzo przypominał pentagram.
Na ścianie namalowany był wielki pentagram.
Niegdyś pentagram utożsamiany był z harmonią i mądrością.

PENTAGRAM to zatem pięciokąt foremny o kształcie gwiazdy. To inaczej wielokąt gwiaździsty foremny, zwany także gwiazdą pitagorejską. Wyjaśnienia w kontekście geometrycznym nie wyczerpują jednak całkowicie znaczenia słowa, ponieważ pentagramem nazywa się również znak, któremu przypisywane są magiczne moce. Jest to zresztą znak szczególny o niezwykle bogatej symbolice i długiej historii.

Pentagram – znaczenie i pochodzenie słowa

PENTAGRAM – to jak już powyżej wspomniano – zarówno charakterystyczna figura geometryczna, jak i magiczny symbol w kształcie tej figury. Samo słowo wywodzi się natomiast z greki – grec. pentagrammon, gdzie pente znaczy pięć, a gramma to litera, rysunek.
Dziś PENTAGRAM kojarzony jest najczęściej z symbolem satanistycznym. Warto jednak wiedzieć, że jako figura i znak znany był już starożytnym – był zresztą ważnym elementem wielu cywilizacji na przestrzeni wieków. Co ciekawe, niegdyś przypisywano mu znaczenie ochronne, funkcjonował jako symbol życia, mocy, mądrości, harmonii, prawdy, sprawiedliwości czy nawet pięciu kluczowych zasad życiowych itd. Jak zatem widać, symbolika związana z pentagramem jest bogata i dość rozbudowana. Ograniczenie jego znaczenia i sensu do satanistycznego kontekstu będzie więc dużym uproszczeniem.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast