Co to znaczy pięta Achillesa?

Co to znaczy pięta Achillesa? Jakie ma dokładnie znaczenie ten zwrot? Co nazywa i w jakich okolicznościach się go używa? Czy istotnie należy go łączyć z częścią stopy? I jak rozumieć w tym kontekście przywołanie greckiego herosa? Poniżej wyjaśniamy, co oznacza powyższa fraza. Podajemy również informacje na temat jej pochodzenia.

Pięta Achillesa – co to znaczy?

Znaczenie frazeologizmu PIĘTA ACHILLESA jest następujące:
słaba strona kogoś lub czegoś.

Przykłady użycia:
Matematyka była zawsze moją piętą Achillesa.
Obrona jest piętą Achillesa naszej drużyny.
Piętą Achillesa polityki są partykularne interesy rządzących.

Wyrażenie PIĘTA ACHILLESA dotyczy więc zwykle czyjejś słabości czy niedoskonałości. Nazywa dziedzinę, w której ktoś osiąga niezbyt dobre, niezadowalające wyniki. To słaby punkt, jakiś brak czy mankament, czasem wada, skaza albo defekt. Można mówić o pięcie Achillesa jakiejś osoby, ale także np. polityki, systemu, rozwiązania, zespołu, gospodarki, przemysłu itp. Warto przy tym wspomnieć, że nierzadko można się spotkać jeszcze z inną, może nawet częstszą, formą zwrotu o postaci „pięta achillesowa”, która oczywiście oznacza to samo.

Pięta Achillesa – znaczenie i pochodzenie zwrotu

Wyrażenie PIĘTA ACHILLESA oznacza – jak już powyżej wspomniano – słaby punkt kogoś lub czegoś. Jego znaczenie nie wzięło się zresztą znikąd. Jest to bowiem związek frazeologiczny o mitologicznym rodowodzie. Wywodzi się konkretnie z mitologii greckiej i nawiązuje do postaci greckiego bohatera Achillesa. Ten jako dziecko został zanurzony w wodach Styksu przez matkę Tetydę. Miało to zapewnić mu odporność na ciosy i wszelkie zranienia, a w konsekwencji dać nieśmiertelność. Podczas zanurzenia matka trzymała go jednak za piętę i ta była jedynym fragmentem ciała, który nie dotknął wód rzeki. Sprawiło to z kolei, że ta część stopy herosa pozostała jego najsłabszym punktem. Ostatecznie Achilles zginął z rąk Parysa, ugodzony zresztą strzałą właśnie w piętę.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast