Co to znaczy parafianin?

Co to znaczy parafianin? Jakie dokładnie znaczenie ma to słowo? Kogo można w ten sposób nazwać i kiedy można to zrobić? Z całą pewnością nie jest to dla nas wyraz zupełnie obcy. Wiele osób może od razu skojarzyć go z parafią. Całkiem zresztą słusznie. Okazuje się jednak, że nie każdy zna jego precyzyjną definicję. Poniżej wyjaśniamy, co oznacza słowo parafianin. Podajemy również informacje na temat jego pochodzenia.

Parafianin – co to znaczy?

Znaczenie słowa PARAFIANIN jest następujące:
członek parafii.

Przykłady użycia:
Zawsze był przykładnym i oddanym parafianinem.
Zmarły wczoraj parafianin Kościoła świętego Jerzego mieszkał w tych okolicach od urodzenia.
Nasz nowy parafianin służył dziś do mszy.

Wyraz PARAFIANIN dotyczy więc osoby, która należy do parafii – przy czym w ten sposób mówi się zwykle o mężczyźnie. Kobieta będąca członkinią wspólnoty parafialnej to natomiast parafianka.
Z całą pewnością warto również wiedzieć, że słowo PARAFIANIN miało dawniej jeszcze jedno znaczenie. Określano w ten sposób osobę zacofaną, prostą, niewykształconą o ograniczonych poglądach.

Parafianin – znaczenie i pochodzenie słowa

PARAFIANIN to – jak już powyżej wspomniano – członek wspólnoty parafialnej. Sam wyraz pochodzi od słowa „parafia”. Siłą rzeczy pojawia się więc pytanie, czym w ogóle jest parafia.
Wyraz ma kilka bliskich znaczeniowo definicji. Jest to najmniejsza jednostka w administracji kościelnej, pozostająca pod zarządem proboszcza. To także ogół parafian, czyli osób tworzących wspólnotę na terenie takiej jednostki. Parafią nazywa się też kancelarię parafialną, kościół parafialny czy plebanię (czyli dom, w którym mieszka proboszcz). Samo słowo „parafia” wywodzi się natomiast z z greki (grec. paroikia), skąd przeszło do łaciny (łac. parochia).
Przy okazji nie zaszkodzi wspomnieć także o istnieniu wyrażenia „z różnych parafii/z innej parafii” – to potoczny zwrot wyrażający, że coś różni się bardzo od czegoś innego, a obie rzeczy są w jakiś sposób ze sobą powiązane.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast