Co to znaczy rezurekcja?

Co to znaczy rezurekcja? Jakie jest znaczenie tego słowa? Czego dotyczy, co nazywa i w jakich okolicznościach można je wykorzystać? Nie jest to z całą pewnością zupełnie obce słowo, choć okazuje się, że nie każdy wie, co konkretnie oznacza. Niewątpliwie więc warto się tego dowiedzieć. Poniżej podajemy definicję przywołanego pojęcia oraz informacje na temat jego pochodzenia.

Rezurekcja – co to znaczy?

Znaczenie słowa REZUREKCJA jest następujące:
uroczyste nabożeństwo z procesją odprawiane w Kościele rzymskokatolickim, rozpoczynające obchody Wielkanocy.

Przykłady użycia:
Co roku uczestniczę w rezurekcji.
Rezurekcję odprawiał nasz nowy proboszcz.
Wstałem dziś o 5 rano, żeby iść na rezurekcję.

REZUREKCJA to – jak już powyżej wspomniano – uroczysta msza wielkanocna z procesją. Nabożeństwo odprawiane jest zwykle o świcie w Niedzielę Wielkanocną lub wieczorem w Wielką Sobotę. Ma podniosły charakter. Stanowi początek świąt Wielkanocnych i tym samym inauguruje ich obchody. Jest równoznaczne z ogłoszeniem dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Zwykle połączone jest z uroczystą procesją wokół kościoła, odbywającą się bezpośrednio przed mszą. Podczas mszy wybrzmiewa radosne Alleluja (hebr. hallelu-Jah, czyli chwalcie Pana – to chrześcijańskie wezwanie do złożenia Bogu hołdu, wyraz radości), którego nie można było usłyszeć w kościele przez cały okres Wielkiego Postu.

Rezurekcja – pochodzenie słowa

Jak już wyjaśniono powyżej, REZUREKCJA to nabożeństwo o uroczystym i podniosłym charakterze, rozpoczynające obchody świąt Wielkanocnych w Kościele rzymskokatolickim, odbywające się najczęściej w wielkanocny poranek. Z perspektywy wiernych to bardzo ważne coroczne wydarzenie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Sam wyraz REZUREKCJA ma natomiast źródłosłów łaciński. Wywodzi się od łacińskiego słowa resurrectio, które oznacza "zmartwychwstanie".

Zobacz również - co znaczy

Quantcast