Co to znaczy nić Ariadny?

Co to znaczy nić Ariadny? Jakie jest dokładne znaczenie tego wyrażenia? Co nazywa i w jakich okolicznościach można je zastosować? Czy istotnie ma jakiś związek z nitką? Skąd się w ogóle wzięło? Poniżej wyjaśniamy, co oznacza przywołany zwrot – dosłownie i nie tylko. Podajemy również informacje na temat jego pochodzenia.

Nić Ariadny – co to znaczy?

Znaczenie wyrażenia NIĆ ARIADNY jest następujące:
sposób na wybrnięcie z zawiłej sytuacji, nieoczekiwana pomoc, wsparcie w trudnej sytuacji.

Przykłady użycia:
Jej sugestia była prawdziwą nicią Ariadny, dzięki której zdałem ten egzamin.
Twoje rady i wskazówki okazały się nicią Ariadny w rozwiązaniu kłopotów finansowych mojej firmy.

Frazeologizm NIĆ ARIADNY nazywa więc coś, co pozwala wyjść z kłopotów, przezwyciężyć trudności albo rozwiązać jakiś złożony problem. Może to być jakaś cenna wskazówka lub porada. To niespodziewane wsparcie, dzięki któremu można wybrnąć z trudnej, skomplikowanej sytuacji.

Nić Ariadny – znaczenie i pochodzenie zwrotu

Wyrażenie NIĆ ARIADNY to – jak już powyżej wyjaśniono – sposób na rozwiązanie jakiegoś złożonego problemu czy wybrnięcie z trudnej i skomplikowanej sytuacji. Jest to związek frazeologiczny mający – jak zresztą wiele innych, obecnych w języku zwrotów – rodowód mitologiczny.

Frazeologizm ten pochodzi konkretnie z mitologii greckiej i nawiązuje do mitu o Tezeuszu. Ariadna (córka Minosa, króla Krety i Pasifae) pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu, a tym samym zabić Minotaura – potwora o ludzkim ciele i głowie byka, który był prawdziwą zakałą Krety. Podarowała mu w tym celu kłębek nici, dzięki któremu mógł odnaleźć wyjście z labiryntu, co wcześniej nikomu się nie udało. Warto przy tym wspomnieć, że Ariadna zrobiła to wszystko z miłości do ateńskiego herosa. Ten zaś zabrał ją potem ze sobą na statek, obiecując poślubienie, a następnie porzucił śpiącą na wyspie Naksos.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast