Co to znaczy mandala? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Czego dotyczy i co nazywa? Trudno ukryć, że dla wielu użytkowników języka termin ten może brzmieć dość albo całkowicie, obco. Pojęcie znają zapewne osoby związane z kulturą indyjską oraz psychoanalizą. Poniżej podajemy jego definicję. Wyjaśniamy, czym jest mandala, skąd pochodzi to słowo i co konkretnie oznacza.
Mandala – co to znaczy?
MANDALA to symbol Kosmosu, równowagi, doskonałości, harmonii. Wywodzi się z tradycji hinduskiej. Ma ścisłe powiązania z buddyzmem i hinduizmem, ale obecny jest w niemal wszystkich kulturach świata.
Najczęściej przyjmuje formę graficzną – zasadniczo ma kształt okręgu z wpisanym weń kwadratem. Mandalę można rysować, malować, usypywać itd. Niekiedy można się jednak spotkać również z innymi realizacjami symbolu, np. poprzez taniec. Warto też wspomnieć, że znaczący jest przy tym sam proces tworzenia mandali, ale symboliczny sens ma także jej niszczenie – akt ten nawiązuje przede wszystkim do przemijalności życia.
W religiach Wschodu MANDALA często jest traktowana jako podstawa do medytacji. Uznaje się ją za symbol bóstw czy wyraz wzajemnego oddziaływania na siebie różnych sił we wszechświecie albo drogę do odkrycia własnej tożsamości. Co ciekawe, dziś MANDALA jest również częstym motywem ozdobnym. Wykorzystuje się go też jako wzór tatuaży, a nawet wyciszających kolorowanek.
Mandala – znaczenie, symbolika, pochodzenie
MANDALA to – jak już powyżej wspomniano – symbol, którego wyrazem jest najczęściej rysunek w kształcie okręgu. Oznacza harmonię, doskonałość, równowagę. Samo słowo pochodzi natomiast z Sanskrytu i oznacza dosłownie „koło, okrąg”.
Z całą pewnością warto również wiedzieć, że MANDALA – jako symbol charakterystyczny dla kultury i religii indyjskiej – została wkrótce wchłonięta również przez zachodnią kulturę. Za popularyzatora symbolu na Zachodzie uznaje się znanego szwajcarskiego psychoanalityka Carla Gustava Junga. Ten zaś, odwołując się do wschodniego sensu pojęcia, nadał mu szersze znaczenie. MANDALA odgrywa zresztą w jego myśli szczególną rolę.