Co to znaczy łapacz snów?

Co to znaczy łapacz snów? Jakie dokładnie znaczenie ma ten zwrot? Co nazywa i czego konkretnie dotyczy? Kiedy można go zastosować? Czy istotnie ma jakiś związek ze snami? I co w tym kontekście oznacza określenie nawiązujące do łapania? Poniżej wyjaśniamy, co to jest łapacz snów i jakie jest jego zastosowanie.

Łapacz snów – co to znaczy?

ŁAPACZ SNÓW to amulet, któremu przypisuje się magiczne moce – ma wyłapywać złe sny i myśli. Zawiesza się go nad łóżkiem lub miejscem, w którym się śpi. Ma zapewniać śpiącemu ochronę przed złymi snami, a tym samym umożliwić mu odpoczynek i napełnić go dobrą energią na nadchodzący dzień.

Symbol wywodzi się z kultur kanadyjskich i północno amerykańskich plemion Indian. Niegdyś miał formę siatki o drobnych oczkach i kształt łezki, ozdobiony był piórami ptaków, a niekiedy również zwierzęcą skórą. Zawsze robiony był wyłącznie z naturalnych materiałów. Jego poszczególne elementy miały natomiast swoje określone funkcje. Przykładowo drobna siatka miała stanowić barierę dla złych snów – był to rodzaj filtra, który miał wyłapywać złe sny, a jednocześnie pozwalać, aby do umysłu i świadomości śpiącego przedostawały się wyłącznie te dobre.

Dziś ŁAPACZ SNÓW kojarzy się raczej z przedmiotem ozdobnym, który wykorzystuje się jako element aranżacji wnętrz, zwłaszcza tych w stylu folkowym. To też częsty motyw tatuaży, a także wzór, który nierzadko można spotkać na biżuterii. Współczesny ŁAPACZ SNÓW ma zwykle okrągły kształt. W okrąg wpleciona jest nitka tworząca sieć. Obowiązkowym elementem są również ptasie pióra.

Łapacz snów – znaczenie, symbolika, pochodzenie

ŁAPACZ SNÓW to – jak już powyżej wspomniano – amulet o szczególnych właściwościach i magicznej mocy. Wyłapuje złe sny i złe myśli. Historia tego symbolu sięga korzeniami wiele wieków wstecz. Warto więc wiedzieć, że pierwszy ŁAPACZ SNÓW miał wyjść spod rąk pewnej Indianki. Kobieta zrobiła go dla swojego syna, żeby ochronić dziecko przed koszmarami. Przedmiot stał się wkrótce znany wśród Indian, którzy przypisali mu o wiele szersze znaczenie i większą moc – miał mieć ogólnie funkcje ochronne broniące posiadacza amuletu przed złą energią.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast