Co to znaczy puszka Pandory? Jakie jest dokładne znaczenie tego wyrażenia? Co komunikuje i kiedy wypada go użyć? Skąd się w ogóle wziął się ten zwrot? Nie jest nam z pewnością zupełnie obcy. Nie raz usłyszeć można przecież o otwieraniu puszki Pandory, często w tonie ostrzeżenia, bo też zwykle lepiej tego nie robić. Co to jednak konkretnie oznacza? Poniżej podajemy definicję przywołanej frazy i informacje na temat jej pochodzenia. Wyjaśniamy również, w jakich okolicznościach można jej użyć.
Puszka Pandory – co to znaczy?
Znaczenie wyrażenia PUSZKA PANDORY jest następujące:
źródło nieszczęść, trudności, smutków itp.
Przykłady użycia:
Ta decyzja była prawdziwą puszką Pandory.
Być może to dla niektórych dobre rozwiązanie, ale obawiam się, że oznacza otworzenie puszki Pandory.
Nie mów im tego, bo otworzysz puszkę Pandory.
Wyrażenie PUSZKA PANDORY dotyczy więc zwykle spraw, których poruszenie powoduje niespodziewane pojawienie się mnóstwa kłopotów, klęsk, nieszczęść. Stąd też często mówi się o otwieraniu puszki Pandory – w tym sensie będzie to oznaczać otwarcie źródła wielkich trudności. To więc synonim czegoś, co wywołuje ogromne problemy, niekończące się smutki i nieszczęścia. Zwrotu często używa się w kontekście np. jakichś niebezpiecznych tematów do poruszenia w rozmowie, kontrowersyjnego rozwiązania jakichś spraw itd.
Puszka Pandory – znaczenie i pochodzenie zwrotu
PUSZKA PANDORY to – jak już powyżej wspomniano – źródło problemów i nieszczęść. Fraza, podobnie jak wiele innych wyrażeń obecnych w naszym języku, ma rodowód mitologiczny. Pochodzi z mitologii greckiej, konkretnie z mitu o Pandorze. Pandora (gr. obdarzona wszystkim) to w mitologii żona brata Prometeusza. Co więcej, była kobietą ulepioną z gliny przez Hefajstosa na zlecenie Zeusa – jej pojawienie się miało być zresztą karą za nieposłuszeństwo Prometeusza. Zeus zesłał ją na Ziemię, obdarzywszy puszką z tajemniczą zawartością. Pandora wraz z mężem otworzyła ją z ciekawości, wypuszczając tym samym na świat wszystkie choroby i nieszczęścia, jakie odtąd trapią ludzkość.