Co to znaczy sodoma i gomora?

Co to znaczy sodoma i gomora? Jakie jest znaczenie przywołanego wyrażenia? Co nazywa i w jakich okolicznościach się je stosuje? Z całą pewnością nie raz je słyszeliśmy. Niektórym zwrot ten może nawet przywodzić na myśl skojarzenia biblijne – całkiem zresztą słusznie. Okazuje się jednak, że wiele osób nie jest w stanie precyzyjnie określić, co oznacza powyższa fraza. Poniżej podajemy więc jej znaczenie i wyjaśniamy, skąd się w ogóle wzięła.

Sodoma i gomora – co to znaczy?

Znaczenie wyrażenia SODOMA I GOMORA jest następujące:

Przykłady użycia:
W ich domu ciągle panował bałagan i zamieszanie. Po prostu sodoma i gomora.
Trudno inaczej ocenić tę sytuację – tam się działa prawdziwa sodoma i gomora.
Co tam się działo, istna sodoma i gomora.

Fraza SODOMA I GOMORA pasuje więc do opisu sytuacji, w których doszło do naruszenia normalnego porządku rzeczy czy układu zdarzeń, co z kolei doprowadziło do powstania chaosu i zamieszania. Wyrażenie może opisywać również zdarzenia niemoralne i rozpustne. To coś niegodziwego i gorszącego, także siedlisko występku i gniazdo rozpusty oraz grzechu.

Sodoma i gomora – znaczenie i pochodzenie

Wyrażenie SODOMA I GOMORA oznacza – jak już powyżej wspomniano – zarówno chaos i zamieszanie, jak i rozpustę oraz rozwiązłość. Sama fraza nie wzięła się przy tym znikąd i jak wiele innych zwrotów, dobrze zadomowionych w języku i często stosowanych, ma rodowód biblijny.

Zwrot pochodzi ze Starego Testamentu, konkretnie z Księgi Rodzaju. Mowa tam o dwóch miastach, których nazwy brzmią właśnie Sodoma i Gomora. Ich mieszkańcy byli ludźmi rozpustnymi i bezbożnymi, mieli za nic prawa boskie i ludzkie. Spotkała ich więc za to należna im kara – Bóg całkowicie zniszczył oba miasta, wręcz zrównał je z ziemią. Ta biblijna historia stała się zaś źródłem powszechnie znanego dziś frazeologizmu, o którym mowa powyżej – to tzw. biblizm, czyli wyraz lub zwrot pochodzący z Pisma Świętego.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast