Co to znaczy oko Horusa? Czego dotyczy to określenie i co możemy w ten sposób nazwać? Czy znaczenie tego wyrażenia ma istotnie jakiś związek z narządem wzroku? Bez wątpienia symbol ten znają miłośnicy kultury egipskiej. Wiele osób nie ma jednak zielonego pojęcia, jakie treści ze sobą niesie. Z całą pewnością warto więc się tego dowiedzieć. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Oko Horusa – co to znaczy?
OKO HORUSA to starożytny symbol egipski. Zwany jest również Okiem Udżat. Wykorzystywany był jako amulet ochronny – symbolizował odrodzenie i uzdrowienie. Przypisuje mu się moce chroniące przed złem, chorobami, złą energią, zazdrością, złorzeczeniem. Miał przyspieszać proces zdrowienia i uśmierzać ból.
OKO HORUSA to jeden z najważniejszych symboli starożytnego Egiptu. Jego znaczenie i symbolika nawiązują zaś do mitologii egipskiej. Dziś znak ten często pojawia się jako motyw ozdobny – na amuletach, elementach biżuterii czy jako wzór tatuażu.
Oko Horusa – znaczenie, symbolika, historia
OKO HORUSA stanowi – jak już powyżej wspomniano – jeden z najważniejszych symboli staroegipskich. Symbolizuje boską moc Horusa – egipskiego boga nieba, syna Ozyrysa i Izydy, jednego z najważniejszych egipskich bogów, opiekuna faraonów, przedstawianego jako człowiek z głową sokoła.
Wedle ówczesnych wierzeń jego oczami było Słońce i Księżyc. Swoje lewe oko (czyli Księżyc) stracił jednak podczas walki z Setem, bóstwem burz i pustyń, chaosu i ciemności, panem Górnego Egiptu. Co ciekawe, za sprawą magicznej mocy Horus odzyskał oko. Ofiarował je następnie swojemu zmarłemu ojcu, Ozyrysowi, który zginął z rąk Seta. Dar sprawił, że Ozyrys powrócił do świata żywych. Stąd też moce uzdrowicielskie, jakie przypisuje się Oku Horusa.
Z całą pewnością warto też wspomnieć, że jeden z amuletów z Okiem Horusa, pochodzący z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, znajduje w krakowskim Muzeum Archeologicznym.