Co to znaczy yin yang?

Co to znaczy yin yang? Jakie znaczenie mają te tajemnicze słowa? Czego dotyczą i co komunikują? Kiedy można ich użyć? Już na pierwszy rzut oka widać, że są to słowa obce. Oznaczają jednak symbol, który chyba każdy z nas miał okazję choć raz w życiu zobaczyć, nawet jeśli nie kojarzy jego nazwy. Warto więc dowiedzieć się, co konkretnie znaczy i jakie treści ze sobą niesie. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Yin yang – co to znaczy?

YIN YANG to starożytny symbol wywodzący się z filozofii chińskiej. Oznacza doskonałą równowagę i harmonię wszechświata. Obrazuje koncepcję dualizmu rzeczywistości. Interpretowany jest jako symbol dwóch przeciwstawnych, ale równoważących się i komplementarnych względem siebie sił. To np. dzień i noc, dobro i zło, światło i mrok, jasna i ciemna strona osobowości itd. Ponadto yin to pierwiastek kobiecy, natomiast yang oznacza energię męską.
Jest to jeden z najpopularniejszych symboli znanych właściwie na całym świecie. Zwykle kojarzony jest z taoizmem oraz neokonfucjanizmem. Nie bez przyczyny zresztą, ponieważ YIN YANG to niezwykle istotny element tych systemów filozoficznych.
Symbol YIN YANG jest bardzo często traktowany również jako talizman o funkcjach ochronnych. Ma zapewniać równowagę i harmonię w życiu człowieka. Znak wykorzystuje się też jako motyw ozdobny. Nierzadko można go spotkać na wisiorkach, kolczykach i innych elementach biżuterii, a także jako wzór tatuaży czy dekoracji wnętrz.

Yin yang – znaczenie, wygląd, symbolika

Symbol YIN YANG przedstawiany jest jako okrąg podzielony na dwie połowy. Oddzielone są one od siebie falistą linią przypominającą kształtem dużą literę S. Jedna z części okręgu ma kolor biały, druga natomiast jest czarna. W części białej znajduje się kółko barwy czarnej, zaś na czarnym tle widnieje kółko białe. Trzeba przy tym też wiedzieć, że każdy element symbolu jest bardzo istotny i ma konkretne znaczenie.
Sama okrągła forma znaku symbolizuje wszechświat. Jego dwie połowy to dwie uzupełniające się, przeciwstawne sobie siły. Dzielącą je linię należy rozumieć natomiast jako wzajemne oddziaływanie na siebie tych sił. Całość symbolizuje idealną równowagę, dualizm rzeczywistości, porządek oraz harmonię rządzące całym wszechświatem.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast