Co to znaczy koń trojański?

Co to znaczy koń trojański? Jakie jest dokładnie znaczenie tego zwrotu? Co konkretnie nazywa? W jakich okolicznościach wypada go użyć? Czy rzeczywiście ma jakiś związek z koniem? I co w tym kontekście oznacza określenie nawiązujące do starożytnego miasta? Poniżej postaramy się odpowiadzieć na wszystkie te pytania. Podajemy również informacje na temat pochodzenia przywołanego wyrażenia.

Koń trojański – co to znaczy?

Znaczenia wyrażenia KOŃ TROJAŃSKI są następujące:

1) zdobycz przynosząca zgubę, niebezpieczny podarunek;

2) oprogramowanie komputerowe – pozornie przydatne i atrakcyjne, a tak naprawdę zawierające ukryte i szkodliwe dla użytkownika funkcje.

Przykłady użycia:
Był koniem trojańskim tego zespołu.
Ta instytucja przypomina konia trojańskiego całego systemu.
Uważaj na tego typu wiadomości, mogą zawierać konia trojańskiego.

Wyrażenie KOŃ TROJAŃSKI dotyczy więc pewnych podstępnych działań i ukrytego niebezpieczeństwa. To zdobycz przynosząca zgubę – coś pozornie pozytywnego, a w rzeczywistości szkodliwego. Określenie to funkcjonuje również w informatyce i nazywa program komputerowy z ukrytymi, niepożądanymi funkcjami.

Koń trojański – znaczenie i pochodzenie zwrotu

Fraza KOŃ TROJAŃSKI ma dziś – jak już powyżej wspomniano – dwa znaczenia. Warto przy tym wiedzieć, że nie wzięły się one znikąd. Określenie, jak mnóstwo innych dobrze zadomowionych w języku, ma bowiem swoje źródło w mitologii.

Konkretnie pochodzi zaś z mitologii greckiej i nawiązuje do wydarzeń rozgrywających się podczas wojny trojańskiej. W czasie oblężenia Troi przez Greków za namową Odyseusza zbudowano ogromnego, drewnianego konia, w którego wnętrzu ukryci zostali najdzielniejsi wojownicy greccy. Tym sposobem dostali się zresztą za mury miasta. Trojanie wprowadzili bowiem tam konia, traktując go jako łup wojenny, co wkrótce stało się powodem ich klęski – nocą wojownicy wyszli z ukrycia, żeby niespodziewanie zaatakować.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast