Co to znaczy asf?

Co to znaczy asf? Jakie jest znaczenie tego połączenia liter? Nietrudno się domyślić, że jest to jakiś skrót. Czego jednak dotyczy i co nazywa? Jakie jest jego rozwinięcie? Niekiedy można się na niego natknąć w mediach, zwłaszcza w serwisach informacyjnych. Tymczasem okazuje się, że wiele osób wciąż nie wie, co oznacza. Z całą pewnością warto więc dowiedzieć się tego. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Asf – co to znaczy?

Określenie ASF jest skrótem i pochodzi od pierwszych liter angielskich słów African swine fever, co oznacza dosłownie „afrykański pomór świń”. Jest to nazwa wirusowej choroby zakaźnej świń, świniodzików oraz dzików. Podany skrót jest stosowany zamiennie z pełną nazwą choroby. Pierwszy człon nazwy nie jest przy tym przypadkowy – choroba wywodzi się z Afryki, gdzie została zaobserwowana w 1910 roku. W Europie pojawiła się w 1957 roku.

Z całą pewnością warto przy tym wiedzieć, że choroba zwierzęca określana jako ASF jest bardzo groźnym schorzeniem, zagrażającym życiu zwierząt – charakteryzuje ją bardzo wysoka śmiertelność, sięgająca nawet 100%. Nie zagraża jednak bezpośrednio ludziom – człowiek nie jest w stanie zarazić się wirusem, stąd też choroba nie stwarza zagrożenia dla ludzkiego zdrowia i życia. Na wirus nie są wrażliwe również inne gatunki zwierząt.

Asf – więcej informacji o skrócie

ASF to – jak już powyżej wspomniano – nazwa groźnej choroby zwierzęcej. Jej pełna nazwa brzmi „afrykański pomór świń”. Skrót ten dość często pojawia się w doniesieniach medialnych. Tymczasem okazuje się, że niewielu ludzi wie, jakie jest jego rozwinięcie i co tak naprawdę oznacza, mimo że większość osób słyszała chociaż raz w życiu o istnieniu i występowaniu tej choroby.

Należy też wspomnieć, że ASF niesie ze sobą poważne konsekwencje dla branży rolniczo-spożywczej, a w efekcie dla całego budżetu kraju. Oznacza duże ryzyko strat finansowych związanych zarówno z eliminacją skutków choroby na poziomie gospodarstwa, jak i ze znacznym ograniczeniem sprzedaży zwierząt i mięsa.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast