Co to znaczy pejoratywne?

Co to znaczy pejoratywne? Jakie jest dokładnie znaczenie tego określenia? Czego dotyczy i w jakich okolicznościach można je zastosować? Z całą pewnością wyraz ten może pod wieloma względami okazać się dla nas przydatny. Warto więc dowiedzieć się, co konkretnie oznacza. Poniżej podajemy definicję słowa i wyjaśniamy zasady jego użycia.

Pejoratywne – co to znaczy?

Znaczenie słowa PEJORATYWNE jest następujące:
mające negatywne znaczenie lub ujemny odcień.

Przykłady użycia:
Powinnaś bardziej zwracać uwagę na słowa, użyte przez ciebie określenie ma pejoratywne znaczenie.
Jego opinia na mój temat miała ewidentnie pejoratywny wydźwięk.
Miałeś użyć neutralnego tonu, tymczasem twoja wypowiedź miała wyraźnie pejoratywne zabarwienie.

Słowo PEJORATYWNE to określenie o negatywnym charakterze czy sensie. Dotyczy przede wszystkim wyrazów i wypowiedzi. Chodzi przy tym o ich negatywne nacechowanie czy ujemne znaczenie albo ujemny odcień. Jest to pewna cecha wypowiedzi umniejszających, deprecjonujących, krytykujących czy w pewien sposób poniżających to, o czym mowa. PEJORATYWNE wypowiedzi mogą więc służyć wyrażeniu krytyki, ale też wrogości, pogardy czy lekceważenia. PEJORATYWNE określenie może być odebrane jako obraźliwe, oceniające, ironiczne lub potępiające, pozbawione pozytywnego czy neutralnego wydźwięku.

Pejoratywne – znaczenie, pochodzenie, synonimy

Wyraz PEJORATYWNE to – jak już powyżej wspomniano – określenie czegoś o ujemnym znaczeniu lub odcieniu. Jest to przymiotnik – jego podstawowa forma to „pejoratywny”. Samo słowo pochodzi natomiast z łaciny (łac. peior oznacza gorszy).
Z całą pewnością warto również stosować synonimy lub wyrazy bliskoznaczne. Pozwoli to na urozmaicenie wypowiedzi i uniknięcie powtórzeń. Zawsze należy jednak dobrze przemyśleć wybór pokrewnego określenia i rozważyć w tym celu kontekst zdania. W tym przypadku można skorzystać z takich słów jak: ujemny, negatywny, zły, niekorzystny, nieprzychylny, krytyczny, niepochlebny itp.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast