Co to znaczy veni vidi vici?

Co to znaczy veni vidi vici? Jakie dokładnie znaczenie mają te słowa? Co komunikują i w jakich okolicznościach wypada ich użyć? Już na pierwszy rzut oka widać, że są to wyrazy obcego pochodzenia. Nietrudno więc zauważyć, że z całą pewnością nie należą do polszczyzny. Jest to jednak dość znany zwrot, obecny w kulturze, sztuce i literaturze. Warto zatem dowiedzieć się, co konkretnie oznacza i kiedy można go zastosować. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Veni, vidi, vici – co to znaczy?

Wyrażenie VENI, VIDI, VICI znaczy dosłownie:
przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem.

Są to słowa pochodzące z łaciny – poprawnie wymawia się je jako „weni, widi, wic-i”. Za autora wyrażenia uznaje się natomiast Gajusza Juliusza Cezara, który w 47 r. p.n.e. użył tych słów, aby poinformować o swoim wielkim zwycięstwie na polu bitwy. Dziś z kolei zwrot, nie tracąc historycznego znaczenia, nabrał jeszcze innego sensu. Można się więc spotkać z użyciem słów VENI, VIDI, VICI w sytuacji mówienia o czymś, co udało się szybko, sprawnie i bez większego trudu osiągnąć, skończyć, zrealizować itp.

Veni, vidi, vici – znaczenie i pochodzenie zwrotu

Znane łacińskie słowa VENI, VIDI, VICI oznaczają dosłownie – jak już powyżej wyjaśniano – „Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”. Nawiązują do postaci Gajusza Juliusza Cezara – sławnego rzymskiego polityka, wodza i dyktatora. Ten zaś użył ich, aby listownie przekazać senatowi wiadomość o swoim szybkim i wielkim triumfie. W taki sposób miał podobno poinformować o zwycięstwie nad królem Pontu, Farnacesem w bitwie pod Zelą, która miała miejsce 2 sierpnia 47 r. p.n.e. Wojna rzeczywiście przebiegła błyskawicznie – trwała zaledwie pięć dni. Sama bitwa była przy tym dość krwawa i niełatwa dla walczących.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast