Co to znaczy zakazany owoc?

Co to znaczy zakazany owoc? Jakie jest dokładne znaczenie tego wyrażenia? Co komunikuje i kiedy się go używa? Można się domyślić, że nie chodzi tu o jakąś konkretną roślinę, co przenośny sens podanego zwrotu. Mówi się też niekiedy, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Ale co to tak naprawdę oznacza? Poniżej podajemy znaczenie przywołanej frazy i informacje o jego pochodzeniu.

Zakazany owoc – co to znaczy?

Znaczenie wyrażenia ZAKAZANY OWOC jest następujące:
coś zakazanego, niedozwolonego, a jednocześnie pożądanego, chcianego, kuszącego.

Przykłady użycia:
Miało to urok zakazanego owocu i pewnie dlatego tak bardzo tego pragnąłem.
Dzieci zawsze najbardziej interesuje to, czego im nie wolno. Nie ma się czemu dziwić – zakazany owoc smakuje najlepiej.
W jego przypadku zadziałał syndrom zakazanego owocu.

Fraza ZAKAZANY OWOC dotyczy więc czegoś, co jest niedozwolone czy zabronione z jakichś względów dla kogoś, ale równocześnie stanowi przedmiot pożądania czy fascynacji. Chodzi o coś, co jest niezwykle atrakcyjne z czyjegoś punktu widzenia, a przy tym jest to objęte jakimś zakazem, w pewnym sensie niedostępne. Z kolei wyrażenie „Zakazany owoc najlepiej smakuje” oznacza, że to, co zakazane wydaje się najbardziej pociągające i pożądane.

Zakazany owoc – znaczenie i pochodzenie

ZAKAZANY OWOC to – jak już powyżej wspomniano – coś niebywale atrakcyjnego i kuszącego, a przy tym zabronionego i niedozwolonego.

Z całą pewnością warto również wiedzieć, że podane wyrażenie – jak zresztą wiele innych zadomowionych w języku – ma biblijne pochodzenie. Fraza wywodzi się z Pisma Świętego, konkretnie z Księgi Rodzaju. Mowa oczywiście o historii pierwszych ludzi. Podczas pobytu w raju Adam i Ewa zwiedzeni przez szatana spróbowali jabłka z drzewa, z którego Bóg zabronił im zrywać owoców. Było to tak naprawdę ich jedyne ograniczenie – poza tym mieli zapewnione szczęśliwe i dostatnie życie. Sam akt nieposłuszeństwa był więc brzemienny w skutki – Stwórca wygnał parę z ogrodu już na zawsze.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast