Co to znaczy stajnia Augiasza?

Co to znaczy stajnia Augiasza? Jakie jest dokładne znaczenie tego wyrażenia? Co komunikuje? W jakich okolicznościach można je wykorzystać? Z całą pewnością zwrot ten nie jest nam zupełnie obcy. Można go przecież niekiedy usłyszeć z ust innych lub natknąć się gdzieś w literaturze. Wiele osób wciąż jednak nie wie, co konkretnie oznacza. Niewątpliwie warto więc uzupełnić tę wiedzę. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Stajnia Augiasza – co to znaczy?

Znaczenie frazy STAJNIA AUGIASZA jest następujące:
wielki, trudny do uporządkowania bałagan,
coś zaniedbanego, pogrążonego w nieładzie.

Przykłady użycia:
Mógłbyś w końcu posprzątać tę stajnię Augiasza.
Twój pokój przypomina stajnię Augiasza.
Niedopełnione formalności, zaległe wpłaty - twoja firma to istna stajnia Augiasza.

Wyrażenia STAJNIA AUGIASZA używa się więc na określenie ogromnego nieporządku, którego usunięcie wymaga wielkiego wysiłku i pracy. W ten sposób możemy nazwać również bardzo trudną do załatwienia sprawę, rzecz skomplikowaną i niemal niemożliwą do rozwiązania.

Stajnia Augiasza – znaczenie i pochodzenie wyrażenia

STAJNIA AUGIASZA to – jak już powyżej wspomniano – ogromny bałagan, jakaś trudna do rozwiązania sprawa. Jest to oczywiście znaczenie przenośne, które jednak nie wzięło się znikąd. Omawiane wyrażenie, jak wiele innych zwrotów, których używamy na co dzień, ma mitologiczny rodowód. Aby poznać jego pochodzenie należy więc odwołać się do mitologii greckiej.

W tym kontekście chodzi konkretnie o mit o Heraklesie. Mowa tam o dwunastu pracach, które wykonać miał ten grecki heros – takie zadanie otrzymał od króla Myken. Jedną z nich było właśnie oczyszczenie stajni należącej do Augiasza, niesprzątanej od trzydziestu lat – nietrudno się domyślić, że miejsce to było koszmarnie zapuszczone i zaniedbane. Zasadniczo zadanie to było więc absolutnie niewykonalne, zwłaszcza w ciągu jednej doby. Herakles uporał się jednak z nim dzięki własnej pomysłowości – stajnia została przez niego oczyszczona, nawet przed czasem.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast