Co to znaczy atencja? Jakie jest znaczenie tego słowa? Czego dotyczy i w jakich okolicznościach można go używać? Wydawało by się, że wyraz ten jest obecnie używany niezmiernie rzadko. Tymczasem okazuje się, że wbrew pozorom dość często pojawia się w rozmowach młodych ludzi. W tym kontekście ma jednak inne od pierwotnego znaczenie. Bez wątpienia warto więc dowiedzieć się, co oznacza słowo atencja i kiedy może być stosowane.
Atencja – co to znaczy?
Definicja słowa ATENCJA jest następująca:
szczególny szacunek, niezwykłe poważanie lub względy okazywane komuś.
Przykłady użycia:
Zawsze byłem traktowany ze szczególną atencją.
Witano ich z przesadną atencją.
Do dziadka odnosiłem się zawsze z wielką atencją.
ATENCJA to zatem wyjątkowy szacunek okazywany w stosunku do kogoś. To inaczej podziw, wyróżnienie, poważanie, poszanowanie, uznanie. Atencja może być duża, szczególna albo wielka. Atencją można kogoś darzyć. Można kogoś traktować z atencją. Z atencją można się również do kogoś zwracać albo się odnosić.
Z całą pewnością należy przy tym wiedzieć, że w tym sensie jest to słowo już nieco przestarzałe. Natknąć się można na nie więc raczej w książkach. Co jednak ciekawe, w ostatnich latach wyraz ATENCJA nabrał jeszcze innego nowego znaczenia.
Atencja – znaczenie dzisiaj
ATENCJA to – jak już powyżej wspomniano – szczególny szacunek okazywany innej osobie. Warto przy tym wiedzieć, że słowo to obecnie używane jest również jako synonim takich wyrazów jak uwaga czy zainteresowanie (można np. szukać atencji, zabiegać o atencję – czyli próbować wzbudzić zainteresowanie własną osobą, a także zwracać na siebie uwagę). W tym kontekście słowo występuje jako kalka z języka angielskiego – pochodzi od rzeczownika attention.
Niewątpliwie warto też wiedzieć, że wyraz ATENCJA w 2017 roku został zgłoszony do udziału w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku. Mogłoby się to wydawać nieco dziwne, zważywszy na fakt, że termin jest już nieco archaiczny. Dziś pojęcie ma jednak – jak widać – nieco inną definicję.