Co to znaczy boomer?

Co to znaczy boomer? Kim jest tak nazywana osoba i co ją wyróżnia? Czy należy obawiać się takiego miana? Słowo – choć ostatnio bardzo popularne – wciąż pozostaje nieznane dla szerokiego grona osób. Warto więc dowiedzieć się, co dokładnie oznacza.

Boomer – co to znaczy?

Znaczenie słowa „boomer” jest następujące:

Słowo ma zwykle wydźwięk ironiczny. Wymawia się je jako „bumer”. Określa osoby należące do innego pokolenia, nierozumiejące współczesnych realiów i zmian społecznych, nieobeznane z nowoczesną technologią i nowymi trendami. Nazywa kogoś, kto urodził się w innej rzeczywistości od obecnej, stąd też nieprzystawanie do obecnego świata. Także kogoś przywiązanego do przeszłości.

Warto też wiedzieć, że określenie występuje również w zwrocie o postaci „Ok, boomer”, który ocenia poglądy rozmówcy jako nieprzystające do współczesnego świata, niedzisiejsze. Zwrot używany jest najczęściej w celu zakończenia rozmowy z osobą określaną mianem „boomer”.

Boomer – pochodzenie słowa

Trzeba przy tym wiedzieć, że słowo „boomer” nie wzięło się znikąd. Pochodzi bowiem od określenia „baby boomer” – to z kolei ma swoje źródło w nazwie „baby boom” (czyli „nagły wzrost urodzeń”). Chodzi przy tym o osoby, które przyszły na świat po II wojnie światowej w okresie powojennego wyżu demograficznego. Urodzeni wówczas ludzie wykształcili szereg cech znamiennych dla całej generacji, czego skutkiem jest niezrozumienie współczesnego świata.

Warto też wspomnieć, że słowo „boomer” zostało dwukrotnie zgłoszone (w 2019 i 2021 roku) do udziału w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku. Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku to przedsięwzięcie organizowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Przeprowadzany jest od 2016 roku. Ma na celu wybór najciekawszych i najbardziej popularnych słów, zwrotów czy określeń używanych przez młodzież.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast