Co to znaczy casual?

Co to znaczy casual? Jakie jest dokładne znaczenie tego słowa? Co nazywa i kiedy się go używa? Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to wyraz obcego pochodzenia. Okazuje się jednak, że określenie zadomowiło się w polszczyźnie. Tymczasem wiele osób wciąż nie wie, co konkretnie to słowo oznacza. Z całą pewnością warto więc się tego dowiedzieć. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Casual – co to znaczy?

Wyraz CASUAL to słowo pochodzące z języka angielskiego, w dosłownym tłumaczeniu oznacza m.in. zwykły, swobodny, nieformalny.

Zazwyczaj określenie to łączone jest z modą i sposobem ubierania się. Całkiem zresztą słusznie. CASUAL dotyczy bowiem pewnego stylu, który nie ma jednak ściśle określonych zasad – to bardzo pojemna kategoria w modzie o niezbyt wyraźnych granicach. Jest to inaczej moda codzienna, której wyznacznikami jest przede wszystkim wygoda. Chodzi więc głównie o komfortowe i swobodne stylizacje, które nie wykluczają jednak pewnej oryginalności czy możliwości wyrażania samego siebie poprzez ubiór. Styl ten można umiejscowić pomiędzy sportową elegancją a strojem nieformalnym. Kategoria CASUAL w modzie obejmuje więc zarówno odzież sportową, jak i tę bardziej elegancką, np. koszule. Ubrania w tym stylu świetnie sprawdzą się więc przede wszystkim w codziennych sytuacjach, np. podczas spotkań z przyjaciółmi czy zakupów.

Warto przy tym wiedzieć, że powyższe wyjaśnienia nie wyczerpują znaczenia słowa CASUAL, a kontekst związany z modą nie jest jedynym, z którym należy go wiązać. Poniżej wyjaśniamy więc, kiedy jeszcze używa się tego określenia i co – oprócz stylu – można w ten sposób nazwać.

Casual – znaczenie słowa

Wyraz CASUAL dotyczy – jak już powyżej wspomniano – pewnego stylu w modzie. Co ciekawe, termin ten pojawia się również w kontekście gier komputerowych. Jest to słowo dość często stosowane przez graczy. CASUAL to zresztą też gracz – chodzi przy tym o osobę, która gra okazjonalnie, amatorsko, wyłącznie dla zabawy i frajdy.

To ktoś, dla kogo granie jest po prostu przyjemną i atrakcyjną formą spędzenia czasu czy rodzajem odskoczni od codzienności, z których czasem korzysta – gra powinna być więc niezbyt trudna i mało wymagająca, ale jednocześnie angażująca i przyjemna. To tzw. gracz niedzielny, niedoświadczony, oczekujący od gry rozrywki, nieorientujący się w świecie gier. Trzeba przy tym wiedzieć, że słowo w takim znaczeniu praktycznie nie funkcjonuje poza środowiskiem graczy.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast