Co to znaczy cringe?

Co to znaczy cringe? Wprawdzie słowo to zdobyło w ostatnich latach sporą popularność, to jednak dla wielu osób wciąż brzmi tajemniczo, a jego znaczenie pozostaje zagadką. Trudne też ukryć, że jest to określenie, które najczęściej słyszy się z ust młodzieży. Niewątpliwie więc warto poznać język, którym posługują się młodzi ludzie. Poniżej wyjaśniamy, co oznacza wyraz „cringe” i w jakich sytuacjach się go używa.

Cringe – co to znaczy?

Znaczenie wyrazu „cringe” jest następujące:

Słowa używa się w sytuacjach zawstydzających, niezręcznych czy też wywołujących poczucie zażenowania. Wykorzystywane jest w celu wyrażenia reakcji na sytuację bądź zachowanie niestosowane do okoliczności, a tym samym powodujące zakłopotanie. Oddaje uczucie dyskomfortu, jakie pojawia się w wyniku obserwacji kłopotliwych, niewygodnych czy kompromitujących zachowań.

Przykłady użycia:
Po wyjściu z kina pomyślałem, że ten film to był straszny cringe.
Widziałeś, co ona zrobiła? Ale cringe!

Warto też wiedzieć, że słowo przyjmuje niekiedy takie formy jak „cringe’owy” (czyli żenujący) oraz „cringe’ować” (czyli wzdrygać się). Co ciekawe, w codziennej komunikacji wyraz „cringe” występuje również w spolszczonej wersji „krindż”, a także jako przymiotnik „krindżowy”.

Cringe – pochodzenie słowa

Wyraz „cringe” należy do młodzieżowego slangu, a co za tym idzie, używane jest przede wszystkim przez osoby młode. Samo słowo „cringe” wywodzi się natomiast z angielszczyzny. Ten angielski czasownik oznacza dosłownie „wzdrygać się”, „poczuć zażenowanie”, „skulić się”, „kulić się ze strachu”.
Warto też wiedzieć, że określenie „cringe” było wielokrotnie zgłaszane do plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Dotychczas nie dostało się jednak na podium, ale w 2022 roku znalazło się w finałowej dwudziestce. Wspomniane przedsięwzięcie, organizowane od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN, ma na celu wybór najciekawszych i najbardziej popularnych słów, zwrotów czy określeń używanych przez młodzież.

Zobacz również - co znaczy

Quantcast